Czas na Kongres Kultury

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Już 20 marca będzie mieć miejsce Wrocławski Kongres Kultury. Głosowanie odbędzie się w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

Rada Kultury jest ciałem doradczym prezydenta, które zostanie powołane po kongresie – mówi Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Rada ma być głosem wrocławskiego środowiska artystycznego. Będzie doradzać prezydentowi przez 3 lata w tworzeniu polityki kulturalnej miasta. Ma również umożliwić spotkania przedstawicieli różnych środowisk twórczych. Wszystkie osoby pełnoletnie i mieszkające we Wrocławiu, mogły zgłaszać się, aby zagłosować na wybranego kandydata.

Cały czas zgłasza się coraz więcej osób. Chcielibyśmy, aby kongres oraz samo głosowanie mogło przebiegać w optymalnych warunkach – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski.

Liczyliśmy na 300-500 osób, które pojawią się na kongresie. Dzisiaj w naszej bazie danych mamy ponad 1000 rekordów. Piekarnia jest zwyczajnie do tego za mała, więc zapraszamy do Wrocławskiego Centrum Kongresowego – dodaje Dominika Kawalerowicz ze Strefy Kultury Wrocław.

W trakcie Wrocławskiego Kongresu Kultury, oprócz głosowania, odbędą się panele dyskusyjne oraz debaty z zaproszonymi ekspertami. 

Będziemy rozmawiać o różnych sprawach, problemach związanych z kulturą. To m.in partycypacja, uczestnictwo obywateli w zarządzaniu kulturą – wyjaśnia Kostas Georgakopulos, Prezes Fundacji Avant Art.

W radzie zasiądzie 15 członków. Ośmiu z nich wybiorą uczestnicy kongresu, 5 wskaże prezydent, a pozostałych dwóch – instytucje kultury. 

To jest pierwsza tego typu sytuacja w Polsce. Jest szansa, aby mieć realny wpływ i wybrać osoby, które będą doradzały prezydentowi, jak tworzyć kulturę we Wrocławiu. Do tej pory rady, które powstawały w naszym kraju, były radami powoływanymi odgórnie – opowiada Dominika Kawalerowicz.

Wrocławski Kongres Kultury odbedzie się już pod koniec marca, we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ulicy Wystawowej.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy