Czas na trzeci etap

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od 18 maja salony kosmetyczne i fryzjerskie wznowią swoją działalność. Na jakich zasadach będą one funkcjonowały?

Przed nami trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od 18 maja kolejne instytucje i przedsiębiorstwa zostaną otwarte. 

– Tak jak te długie tygodnie, które są za nami, nauczyły nas trochę żyć z wirusem, tak też tygodnie przed nami mają nam umożliwić powrót do życia gospodarczego. To skłania nas do tego, żeby przedstawić trzeci etap odmrażania gospodarki. Trzeci etap powrotu do normalnego życia, również społecznego – mówi Mateusz Morawiecki, Premier RP.

– Gospodarka też musi funkcjonować i oczywiście musimy to zrobić w maksymalnie możliwym reżimie sanitarnym – dodaje Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia RP.

Od poniedziałku zostaną otwarte salony kosmetyczne oraz fryzjerskie. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się między innymi: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek oraz używanie ręczników jednorazowych. Dodatkowo klienci nie będą mogli czekać na usługę w poczekalni, korzystać z telefonów komórkowych w trakcie zabiegów, a same wizyty będą musiały odbywać się po wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub online. 

Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach oraz na zewnątrz – wyjaśnia Mateusz Morawiecki.

W lokalu, na każda osobę będą musiały przypadać minimum 4 metry kwadratowe, a odległość między stolikami ma wynosić 2 metry. Oprócz tego kucharze oraz kelnerzy będą mieli obowiązek noszenia rękawiczek oraz maseczek. Ta zasada nie ma dotyczyć klientów, jeśli zajmą już swoje miejsce przy stoliku. 

Zmianie ulegnie również obszar związany z edukacją. W szkołach policealnych zostaną przywrócone zajęcia praktyczne, a ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze znowu zostaną otwarte.

Zbliża się termin egzaminów, stąd chcemy przywrócić możliwość konsultacji fizycznych w szkołach. Będą się one odbywać od 25 maja w szkołach podstawowych, dla uczniów klas ósmych przede wszystkim z przedmiotów egzaminacyjnych, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, to także z innych przedmiotów – tłumaczy Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej RP.

Również od 25 maja uczniowie techników będą mogli odbywać praktyki u pracodawców. Natomiast od 1 czerwca zostaną uruchomione konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Już od poniedziałku sportowcy i artyści oraz studenci kierunków artystycznych będą mogli powrócić do treningów i prób. 

To jest wyjście naprzeciw studentom uczelni muzycznych, którzy przygotowują się do egzaminów i różnych konkursów oraz artystom, którzy muszą odbywać różnego rodzaju próby – dopowiada Premier RP.

Na kolejnym etapie odmrażania gospodarki skorzystają również pasażerowie transportu publicznego. Od 18 maja autobusem, metrem i tramwajem będzie mogło jeździć więcej osób. Mimo tego wciąż należy pamiętać o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – między innymi zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Zobacz również

W tym roku zespół pieśni i tańca „Kalina” Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu obchodzi swoje 40. urodziny. Obchody potrwają przez cały grudzień. Rozpoczęły się one od uroczystego otwarcia wystawy w Akademii Wychowania Fizycznego, która przedstawia całą historię zespołu. Kontynuowane będą w Teatrze Muzycznym Capitol, bo to tam 11 grudnia odbędzie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy