Czy da się zamienić wodę słoną w wodę do picia?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Woda jest źródłem życia człowieka i chociaż pokrywa ona niemal 75 proc. powierzchni Ziemi, to w większości jest to woda słona. Badania w zakresie odsalania wody prowadzi się na całym świecie, zajmują się tym także naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Nasze badania odsalania prowadzamy już od dłuższego czasu, teraz to jest właściwie ich kontynuacja. Pomysł na badania w zakresie odsalania jest związany z tym, że nasze zasoby wody słodkiej ciągle ulegają zmniejszaniu. W związku z tym należy poszukiwać nowych zasobów, które mogą służyć jako woda do picia czy też na cele gospodarcze – tłumaczy dr inż. Martyna Grzegorzek, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Odsalanie polega na usunięciu z wody morskiej soli i innych rozpuszczonych w niej substancji. Jak zatem wygląda proces badawczy?

Ja w swoich badaniach wykorzystywałam roztwory modelowe, które swoim składem miały symulować skład wody słonej, morskiej i urządzenie, które służy do prowadzenia tak zwanej elektrodializy – opowiada dr inż. Martyna Grzegorzek.

Jednak w porównaniu do innych krajów, w Polsce pozyskanie wody słodkiej poprzez odsalanie może być utrudnione ze względu na zanieczyszczenie Bałtyku.

Na przykład na terenie Izraela jest bardzo duża instalacja Hadera i tam ona już jest zbudowana z kilkudziesięciu tysięcy modułów membranowych, z kilkudziesięciu tysięcy modułów, które są w stanie zabezpieczyć cały region w wodę do picia. Tak samo w Australii i Japonii, takie instalacje dobrze działają i umożliwiają pozyskanie wody słodkiej – mówi dr inż. Martyna Grzegorzek, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Badania w tej chwili prowadzone są w laboratoriach, co pozwala zaobserwować, czy taki proces będzie można przeprowadzić efektywnie na większą skalę.  

Na podstawie obecnej sytuacji na świecie zobaczyliśmy, że takie badania są istotne i są jak najbardziej uzasadnione. Mogą mieć przełożenie na skalę rzeczywistą i to nie tylko u nas lokalnie. Zasoby wody słodkiej coraz częściej się zmniejszają, czyli jest ich coraz mniej, dlatego należy poszukiwać nowych źródeł, nowych surowców jakim może być woda morska – wyjaśnia dr inż. Martyna Grzegorzek.

Polska od wielu lat zmaga się z kryzysem wodnym i choć na razie trudno określić, kiedy wody dokładnie zabraknie, już teraz warto zacząć oszczędzać.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy