Czy kandydaci na prezydenta Wrocławia spotkają się na debacie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia zmierzą się Izabela Bodnar z Trzeciej Drogi i obecny urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Do tej pory mieszkańcy i dziennikarze czekają na debatę prezydencką, ale nie udało się ani zgrać terminów ani tak umówić kandydatów, żeby na debacie się spotkali i odpowiedzieli na pytania. Dzisiaj Izabela Bodnar z Trzeciej Drogi zorganizowała konferencję prasową, na której zaprosiła dziennikarzy na debatę. Jak ona będzie wyglądać i czy prezydent Sutryk na tę debatę się zgodzi? O tym przekonamy się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Jak na razie kandydaci rozmawiają ze sobą przez media.

Izabela Bodnar deklaruje, że jest gotowa na debatę, ale swoich zasadach, bo przyjąć zaproszeń od wszystkich mediów nie może.

Propozycję mam następującą. Zorganizujemy debatę, produkując ją sami, podzielimy się kosztami między naszymi sztabami i zaprosimy do tej debaty wszystkie media, po to, abyście państwo mieli równy i sprawiedliwy dostęp do informacji i do naszej prezydenckiej rozmowy. Zapraszam serdecznie sztab pana Jacka Sutryka do rozmowy, do negocjacji. Porozmawiamy w jaki sposób, o szczegółach i o zakresie tejże właśnie debaty. Musimy teraz wypracować koncepcję jednej debaty. Nie zrobimy tych debat osiem, bo nie ma na to czasu – mówi Izabela Bodnar, kandydatka na prezydentkę Wrocławia z Trzeciej Drogi.

Obecny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na taką debatę zgodzić się nie chce.

– Ja bym powiedział, że to jest jakiś novum w systemach demokratycznych, żeby to sztaby organizowały debaty, bo od tego zawsze były media. To one jako ta czwarta i niezależna władza organizowały debatę pomiędzy kandydatami, jakby panowały nad klimatem debaty, dbały o obiektywizm i ja bym zostawił to domenie mediów. Także jestem tylko i wyłącznie zaskoczony, ale tą drogą, za państwa pośrednictwem, proszę panią Izabela Bodnar, żebyśmy się spotkali w telewizji publicznej, po prostu porozmawiali o Wrocławiu. Ja zapewniam, że tylko i wyłącznie będę merytorycznie rozmawia o naszym mieście – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na razie debat prezydenckim w mediach nie ma. Choć zapowiedziano na przyszły czwartek debatę w TVP3 Wrocław, to stacja się pospieszyła, bo tym czasie do Wrocławia ma przyjechać Szymon Hołownia, więc Izabeli Bodnar nie będzie. Czy uda się kandydatom na prezydenta zgrać terminy, tak żeby odpowiedzieć na pytania mieszkańców i dziennikarzy? 

– W czwartek organizuję, to już mówię, wielką konwencję z udziałem Szymona Hołowni. Zatem ten czas jest ograniczony. Mamy tak naprawdę wtorek lub środę na tę debatę, więc nie będę państwa tutaj oszukiwać, że mogę wziąć udział w dziesięciu debatach albo w czterech nawet, bo jest to niemożliwością zwyczajnie czasową – mówi Izabela Bodnar, kandydatka na prezydentkę Wrocławia z Trzeciej Drogi.

– Jeżeli pani Bodnar pasuje w środę, to ja chętnie przyjdę w środę. Mogę przyjść jutro, pojutrze, w niedzielę mogę przyjść. Nie ma w ogóle żadnego tematu. Ja się dostosuję, rozumiem kalendarz i zajętości pani poseł. Szanuję kalendarz sejmowy. W związku z tym mogę przyjść jutro, pojutrze. W poniedziałek, wtorek, środę, rozumiem, że czwartek już odpada, ale zróbmy to w takich warunkach, w jakich w demokracji po prostu przyszło robić debaty uczciwie i obiektywnie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Telewizja Echo24 zaprosiła komitetu obu kandydatów do debaty w środę 17 marca. Prezydent Jacek Sutryk potwierdził udział, posłanka Izabela Bodnar również wstępnie zapowiedziała, że weźmie udział w debacie. Druga tura wyborów na prezydenta Wrocławia, w której wystartują Jacek Sutryk i Izabela Bodnar odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy