Czy pandemia wpłynęła na pracę za granicą?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sezonowa praca za granicą to dobry pomysł na szybkie podratowanie domowego budżetu. Nie powinno dziwić, że z roku na rok chętnych przybywa, a w samym 2019 do pracy poza granice państwa wyjechało 2.5 mln. osób. W jaki sposób zmienił się rynek pracy i warunki w 2020?

Ten rynek wygląda już zupełnie inaczej. Po pierwsze ofert nie ma tak dużo. Jeszcze przed rokiem można mówić o tysiącach propozycji pracy za granica oraz o kilkuset, które mieliśmy w sezonie wakacyjnym. Teraz sytuacja wyglada tak, że ofert które są kierowane do bazy Eurest mamy dwadzieścia, natomiast propozycji pracy na wakacje dwie – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy DWUP.

Do pracy za granica poszukuje się osób do wykonywania prac prostych. Pracownicy są potrzebni głównie przy zbiorach warzyw, owoców, sprzątaniu w domach rekreacyjnych bądź pomocy do domów opieki. Gdzie najlepiej poszukiwać bezpiecznych ofert?

-My zachęcamy do przegladania na bieżąco propozycji pracy, które pojawiają się na stronie eurest.dwup.pl gdzie mamy sprawdzone oferty, zweryfikowane przez lokalne urzędy. W związku z tym zachęcam żeby tam skierować swoje poszukiwania. Ważnym jest również to, żeby szukać ofert, które są szczegółowo opisane – dodaje rzecznik.

Chętnych do pracy nie brakuje – w 2020 roku jest ich nawet o 20% więcej niż w latach poprzednich. Zapytaliśmy Wrocławian co myślą o podjęciu pracy wakacyjnej poza granicami kraju. Większość osób wypowiadała się entuzjastycznie na temat takiego wyjazdu, a obostrzenia związane z pandemią nie stanowią poważnego problemu. Powinniśmy jednak zachowywać szczególną ostrożność nie wybierając ofert, które mogą wydawać się nam mało wiarygodne. 

Jeżeli juz decydujemy się na taką ofertę, to zróbmy wszystko żebyśmy byli maksymalnie zabezpieczeni, tzn. miejmy zarchiwizowane wiadomości, SMS-y, maile, informacje oraz podpisaną umowę – a także wszystkie szczegóły, które dotyczą naszego wyjazdu na wakacje. Umówmy się z rodzina czy najbliższymi na jakieś hasło ratunkowe zupełnie niezwiązane z naszą pracą – po wypowiedzeniu tego słowa poinformowane przez nas osoby będą wiedziały, że coś złego się u nas dzieje – podsumowuje Stefan Augustyn. 

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd za pracą sezonową poza granicami kraju, pamiętajmy o ostrożności i zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy