Czy pociągi wrócą na Dworzec Świebodzki do 2028 roku?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Będzie dofinansowanie na rewitalizacje linii kolejowej wiodącej z Dworca Świebodzkiego do Środy Śląskiej. Jest to jeden z projektów, który został zgłoszony przez samorząd województwa dolnośląskiego w ramach rządowego programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku.

Łącznie do realizacji zostały zakwalifikowane 34 projekty na terenie 11 województw. Oprócz Dworca Świebodzkiego, na terenie Dolnego Śląska proces odbudowy i rewitalizacji przejdą także linie Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój i Zgorzelec – Bogatynia. 

Najdłuższy odcinek to jest właściwie odbudowa zniszczonego odcinka Bogatynia – Zgorzelec – to jest 30 km, później jest Złotoryja – Legnica – 26 km. Dla wrocławian pewnie najciekawszym połączeniem będzie Wrocław – Środa Śląska, tutaj na razie mówimy o modernizacji 6 km, jest to udrożnienie szlaku do Dworca Świebodzkiego – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Budżet programu kolejowego w tym roku wzrośnie do 11 mld zł, jest to o ponad 5 mld zł więcej niż w latach ubiegłych. 

Bardzo się cieszymy, że to dofinansowanie jest tak obfite. Wynosi ono aż 85% dotacji do wartości zadań, pozostałe 15% zgodnie z regulaminem programu Kolej Plus, będzie finansowane przez samorządy. My jako samorząd województwa, jako operator kolejowy na Dolnym Śląsku, również chcemy zaangażować się w odbudowę tych linii kolejowych – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Urząd Marszałkowski już w tej chwili przygotowuje się do otwarcia nowych linii poprzez doposażenie taboru Kolei Dolnośląskich w nowe pociągi hybrydowe.

Jesteśmy gotowi do uruchamiania nowych połączeń i tylko czekamy na otwarcie tych linii, jednocześnie samemu angażując środki budżetu województwa oraz środki unijne, pozostające w naszej dyspozycji, do odbudowy konkretnych linii – mówi Grzegorz Macko.

Wszystkie zakwalifikowane projekty w ramach programu Kolej Plus zostaną zrealizowane do 2028 roku, a pierwsze przetargi mogą ruszyć już pod koniec bieżącego roku. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy