Czy wiesz, czym oddychasz?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia do dobra okazja, żeby zwrócić uwagę na kwestie klimatyczne, zwłaszcza te związane ze smogiem. Czas domowej kwarantanny można wykorzystać na ekologiczną edukację.

Koronawirus przez ostatnie tygodnie przysłonił inne globalne problemy takie jak smog. Dolnośląski Alarm Smogowy wykorzystując warunki nauki zdalnej, stworzył internetową platformę edukacyjną „Dobra atmosfera w edukacji online”, która ma uczyć o smogu i kryzysie klimatycznym.

Pandemia koronawirusa nie zlikwidowała problemu smogu. Wręcz przeciwnie. Przed świętami w dużych miastach takich jak Wrocław, Krakowie i Warszawie mieliśmy wzmożony atak smogu. My pokazujemy narzędzia online. Jeden kalkulator, nad którym pracowaliśmy ostatnie pół roku pokazuje jak poprawić efektywność energetyczną w naszym domu – mówi Krzysztof Smolnicki, Lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Drugi kalkulator z kolei pozwala w łatwy sposób policzyć ile można zarobić, zmieniając oświetlenie w domu na bardziej energooszczędne. Lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego liczy, że platforma pozwoli dobrze wykorzystać czas spędzony w domu.

Jest to dobra okazja, żeby rozejrzeć się po naszych domach. Około 1/3 zanieczyszczeń powietrza pochodzi właśnie z domów i mieszkań – dodaje Lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Informatycy z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej pracują nad projektem „ Czy wiesz, czym oddychasz”. Jest on podzielony na dwa modły. Pierwszy z nich skupi się długoterminowym monitorowaniu jakości powietrza. Drugi natomiast ma poszerzać eko-świadomość. 

Budowa platformy edukacyjnej, która będzie zintegrowana z modułem prognoz, by uczyć się jak te prognozy interpretować – podsumowuje Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Edukację w zakresie czystego powietrza warto rozpocząć jak najwcześniej.

Zobacz również

Przywrócenie telefonu zaufania, emerytury do 5 tysięcy złotych bez podatku czy dopłata do mieszkań dla młodych i odwołanie Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. To jedne z konkretów, które zaprezentowała koalicja obywatelska na rynku we Wrocławiu. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy