Czy wróci handel w niedziele? Politycy komentują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zakaz handlu w niedziele w Polsce obowiązuje od 2018 roku. Od tego czasu handel możliwy jest tylko w wyznaczone dni. Po wygranych przez opozycję wyborach jest szansa, że ten przepis przestanie obowiązywać, ale na konkretnych warunkach.

– Koalicja Obywatelska deklarowała, że w ciągu stu pierwszych dni rządu przywróci handel w niedziele, ale nie tak, jak to było dotychczas, tylko na określonych warunkach. To znaczy chcemy, aby każdy pracownik miał zapewnione dwa weekendy w miesiącu wolne, a za te weekendy pracujące, żeby otrzymywał podwójne wynagrodzenia – mówi Jolanta Niezgodzka, posłanka na Sejm RP, Koalicja Obywatelska.

– My uważamy, że należy pójść za głosem Polaków, ponieważ zdecydowana większość konsumentów w Polsce jest za odblokowaniem handlu w niedziele. Ja osobiście jestem za tym, aby zawsze dawać ludziom wolny wybór – mówi Izabela Bodnar, posłanka na Sejm RP, Trzecia Droga, Polska 2050 Szymona Hołowni.

Ale w tym temacie Lewica jest innego zdania.

– Lewica mówiła bardzo jednoznacznie, że nie jesteśmy entuzjastami odblokowania handlu w niedziele. Tylko te branże, które wymagają rzeczywiście obecności w pracy, powinny pracować. Jeśli w ogóle mamy rozmawiać o handlu w niedziele, to musimy bardzo mocno rozmawiać, przede wszystkim o prawach pracowniczych. I trzeba powiedzieć bardzo jednoznacznie, że ten handel w niedziele nie jest popierany przede wszystkim przez osoby, które pracują w handlu – mówi Krzysztof Śmieszek, poseł na Sejm RP, Lewica.

Trzecia Droga proponuje podobne rozwiązanie do Koalicji Obywatelskiej.

– Chcemy uwolnić handel w dwie niedziele w miesiącu. Uważamy, że przynajmniej te dwie niedziele Polacy powinni mieć możliwość zrobienia zakupów w niedziele. Chcielibyśmy, aby za pracę w niedziele pracownik otrzymywał dodatkowo 100% swojej pensji albo miał wybór wybrania sobie jakiegokolwiek innego dnia wolnego w tygodniu. Uważamy, że jest to świetna alternatywa dla ludzi, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin, dla studentów, którzy mogliby sobie w tę niedzielę dorobić – mówi Izabela Bodnar, posłanka na Sejm RP, Trzecia Droga, Polska 2050 Szymona Hołowni.

– Ja jestem zdecydowanie zwolenniczką tego, aby przywrócić handel w niedziele i to też pokazują badania opinii publicznej, że większość konsumentów zdecydowanie chciałaby, żeby ten handel w niedziele został przywrócony – mówi Jolanta Niezgodzka, posłanka na Sejm RP, Koalicja Obywatelska.

Teraz czas na wspólne rozmowy.

– Jesteśmy gotowi na pewno do tego, aby rozmawiać, w jakiej formule ten handel w niedziele miałby być przywrócony, ale wydaje mi się, że propozycja, którą my przedstawiliśmy, jest bardzo optymalna dla wszystkich stron – mówi Jolanta Niezgodzka, posłanka na Sejm RP, Koalicja Obywatelska.

– To jest kwestia, która na pewno wymaga dyskusji w nowej koalicji. To jest kwestia, która na pewno wymaga głębokiego zastanowienia się, bo widzimy też, jaki jest opór społeczny – mówi Krzysztof Śmieszek, poseł na Sejm RP, Lewica.

– Tylko w tym roku 4,7 tysięcy sklepów zamknęło swoją działalność. Mamy ogólnie trudną sytuację gospodarczą związaną z inflacją i zewnętrznymi warunkami. Zatem uważamy, że jest to teraz czas na to, aby dać Polakom się rozwijać, aby wspierać polskie przedsiębiorstwa – mówi Izabela Bodnar, posłanka na Sejm RP, Trzecia Droga, Polska 2050 Szymona Hołowni.

Przed nami jeszcze dwie niedziele handlowe w tym roku – 17 i 24 grudnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy