Mieszkańcy Powiatu Wrocławskiego mają szansę na dotację w wysokości do 3 tysięcy złotych na zakup i montaż nowego źródła ciepła w celu ogrzewania budynku, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą to być na przykład instalacje fotowoltaiczne lub pompy ciepła.
– Nie ma w naszych dotacjach kryterium finansowego, w związku z tym każdy może złożyć taki wniosek. Trzeba pamiętać, że nie dotyczy on kołtów na paliwo stałe. Musi być zakończona inwestycja w tym roku, więc jeżeli ktoś zamierza w przyszłym roku kończyć swoją inwestycję, to zaczęcham do włożenia wniosku w przyszłym roku – mówi Irena Krasicka, dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Wrocławskiego.
Wnioski można składać od piątku 24 lipca aż do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Formularz znajduje się na stronie internetowej. Należy go wypełnić i złożyć w Starostwie lub wysłać pocztą. Wydział Ochorny Środowiska ma miesiąc, aby rozpatrzyć wniosek.
– W tej chwili jest to taki pilotażowy program, który mamy zamiar kontynuować na przyszłe lata. Zobaczymy, jak to wyjdzie. Próbujemy. Jest to może niewielka kwota, bo jest to trzy tysiące złotych. Nie mamy tutaj kryteriów dochodowych. Chcemy po prostu bardzo szeroko wyjść na zewnątrz z tym programem – dodaje Wiesław Zając, Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego.
– Przy czym jeżeli wniosek nie będzie pełny, to musimy poprosić o jego uzupełnienie, poprawienie i wtedy może trwać to dłużej, ale na pewno zmieścimy się w miesiącu, a nawet krócej – zaznacza Irena Krasicka, dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Wrocławskiego.
To jednak nie wszystkie działania, jakie Rada Powiatu Wrocławskiego podjęła, aby zadbać o czyste powietrze. Starostwo, w ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakupiło urządzenie, którym można badać jakość powietrza.
– Na ten rok zaplanowaliśmy co najmniej dwa badania, żeby mieć skalę porównawczą. Oczywiście będziemy badać powietrze w Powiecie Wrocławskim. Chcemy mieć wpływ na to, żeby to powietrze się zmieniało na korzyść, żeby mieszkańcom lepiej się oddychało i żyło – wyjaśnia Wiesław Zając, Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego.
Działania mają przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów i pyłów do atomosfery.