– Każda osoba, która przyjdzie do takiego punktu lub zadzwoni na infolinię, lub przyjdzie do drugiego punktu, który będzie na Korzeniowskiego 18, znajdzie u nas pomoc. To jest tak diametralna różnica w leczeniu psychiatrycznym. Wystarczy spojrzeć, ile się czeka we Wrocławiu na wizytę u psychologa albo psychiatry. To są miesiące. My jesteśmy zobowiązani do 72 godzin udzielić takiej pomocy – mówi Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.
– Przychodzi pacjent, może przyjść ktoś z rodziny, zgłasza taką potrzebę. Na dzień dobry spotyka się z personelem medycznym, to jest pielęgniarka, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, który ustali wstępny plan terapii i zdrowienia. Będzie można omówić wszelkie kroki całego procesu wracania do zdrowia – dodaje Oliwia Kozak, kierowniczka Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.
– Jest to pilotaż zmian w opiece psychiatrycznej na terenie naszego kraju. Wrocław dołączą do innych podmiotów, które ten pilotaż realizują na Dolnym Śląsku. Mamy jeszcze szpital marszałkowski w Bolesławcu, który ten pilotaż realizuje. Dodatkowe bezpłatne usługi dla mieszkańców Wrocławia w tym obszarze, który jest niezwykle ważny i newralgiczny, bo co piątego Polaka spotka kryzys zdrowia psychicznego – podkreśla Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– Zapotrzebowanie jest ogromne. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku o najmniej 30% Polaków będzie miało depresję. W tej chwili to plaga – zaznacza Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.
– W pierwszej kolejności jesteśmy zobligowani obsługiwać mieszkańców Wrocław-Psie Pole, natomiast zapraszamy również mieszkańców innych dzielnic i osoby nie tylko z Wrocławia. Dostępne są dwa punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe dla naszych pacjentów. Jeden jest na ulicy Bończyka 11, a drugi przy szpitalu na Wybrzeżu Korzeniowskiego 18. Oba punkty są czynne 8-18 od poniedziałku do piątku – wyjaśnia Oliwia Kozak, kierowniczka Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.
– Nie koncentrujemy się na opiece szpitalnej, ale chcemy być blisko pacjenta, w środowisku, w domu. Koncentrujemy się na wszystkich możliwych metodach pracy tak, żeby te hospitalizacje były ostatecznością i żeby było ich jak najmniej – podsumowuje Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Oprócz pomocy w punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych, uruchomiona została także bezpłatna całodobowa infolinia. Pomoc można uzyskać pod numerem 502 203 202.