Darmowa pomoc psychologiczna dla mieszkańców Wrocławia. Ruszył pilotaż programu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu ruszył pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który polega na odejściu od szpitalnego modelu leczenia psychiatrycznego i przeniesienie ciężaru do Centrum Zdrowia Psychicznego. Tutaj czekać będą specjaliści, od psychologów po psychiatrów i psychoterapeutów. Punkt przy ulicy Bończyka będzie skupiał się na mieszkańcach Psiego Pola, ale z pomocy będą mogli skorzystać także wrocławianie z innych osiedli.

Każda osoba, która przyjdzie do takiego punktu lub zadzwoni na infolinię, lub przyjdzie do drugiego punktu, który będzie na Korzeniowskiego 18, znajdzie u nas pomoc. To jest tak diametralna różnica w leczeniu psychiatrycznym. Wystarczy spojrzeć, ile się czeka we Wrocławiu na wizytę u psychologa albo psychiatry. To są miesiące. My jesteśmy zobowiązani do 72 godzin udzielić takiej pomocy – mówi Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

Przychodzi pacjent, może przyjść ktoś z rodziny, zgłasza taką potrzebę. Na dzień dobry spotyka się z personelem medycznym, to jest pielęgniarka, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, który ustali wstępny plan terapii i zdrowienia. Będzie można omówić wszelkie kroki całego procesu wracania do zdrowia – dodaje Oliwia Kozak, kierowniczka Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

Jest to pilotaż zmian w opiece psychiatrycznej na terenie naszego kraju. Wrocław dołączą do innych podmiotów, które ten pilotaż realizują na Dolnym Śląsku. Mamy jeszcze szpital marszałkowski w Bolesławcu, który ten pilotaż realizuje. Dodatkowe bezpłatne usługi dla mieszkańców Wrocławia w tym obszarze, który jest niezwykle ważny i newralgiczny, bo co piątego Polaka spotka kryzys zdrowia psychicznego – podkreśla Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Zapotrzebowanie jest ogromne. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku o najmniej 30% Polaków będzie miało depresję. W tej chwili to plaga – zaznacza Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

W pierwszej kolejności jesteśmy zobligowani obsługiwać mieszkańców Wrocław-Psie Pole, natomiast zapraszamy również mieszkańców innych dzielnic i osoby nie tylko z Wrocławia. Dostępne są dwa punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe dla naszych pacjentów. Jeden jest na ulicy Bończyka 11, a drugi przy szpitalu na Wybrzeżu Korzeniowskiego 18. Oba punkty są czynne 8-18 od poniedziałku do piątku – wyjaśnia Oliwia Kozak, kierowniczka Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

Nie koncentrujemy się na opiece szpitalnej, ale chcemy być blisko pacjenta, w środowisku, w domu. Koncentrujemy się na wszystkich możliwych metodach pracy tak, żeby te hospitalizacje były ostatecznością i żeby było ich jak najmniej – podsumowuje Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Oprócz pomocy w punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych, uruchomiona została także bezpłatna całodobowa infolinia. Pomoc można uzyskać pod numerem 502 203 202.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy