Darmowe badania dla seniorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Seniorzy powyżej 55 lat mogli się przebadać w Mobilnym Centrum Diagnostyki Osteoporozy i sprawdzić stan zdrowia swoich kości, a także mogli między innymi skorzystać z konsultacji dietetyka, aby się dowiedzieć jak zdrowo się odżywiać. To wszystko zostało zorganizowane w ramach Dni Seniora. Co ważne seniorzy mogli skorzystać z badań i konsultacji absolutnie za darmo.

– Zostaliśmy zaproszeni w maju tego roku przez Wrocławski Centrum Seniora do przeprowadzenia takich akcji profilaktycznych. Te akcje cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że zostaliśmy zaproszeni ponownie we wrześniu podczas Dni Seniora i jak widać mamy dość dużo chętnych – relacjonuje Marcin Murawski, Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy.

– W maju przebadaliśmy ponad 400 osób. Po czym, jeżeli wyniki tego wymagały, te osoby zostały pokierowane na dalszą diagnostykę – zaznacza Marcin Murawski.

– Jeżeli chodzi o diagnostykę osteoporozy to jest ona trudno dostępna. Żeby skorzystać z tego typu badań w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymagane jest skierowanie przez lekarza specjalistę. Dostępność do tych badań jest dość znikoma. Część z nich oczywiście można wykonać odpłatnie, natomiast czasami dla kieszeni seniora jest to nieosiągalne – tłumaczy Marcin Murawski, Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy.

– Powikłaniami po nieleczonej osteoporozie może być złamanie kości udowej, które może doprowadzić do unieruchomienia, a nawet czasami i do śmierci. Badania w tym zakresie są bardzo ważne. W tym momencie jesteśmy w stanie zachęcić daną osobę do tego, żeby się sobą zainteresowała – dodaje Marcin Murawski.

– Korzystam już po raz kolejny. Z tym, że wcześniej chodziłam do przychodni, gdzie badania były w kierunku osteoporozy. Bo wiadomo, że jak się ma te ponad 50 lat, to już należy badać gęstość kości – mówi Grażyna, mieszkanka Wrocławia.

 Uważam, że jest to takie wyjście naprzeciw mieszkańcom. Bo wybrać się do przychodni, to jest zawsze problem, pewna bariera. Wynik jest dla mnie zaskakujący, ale przynajmniej wiem, na czym stoję – mówi Tatiana, mieszkanka Wrocławia.

– Dla mnie mile widziane są takie akcje, które zachęcają do badania, zwłaszcza nieodpłatnie. Przynajmniejzawsze człowiek może się dowiedzieć, czy jest dobrzeczy mogłoby być lepiej – mówi Jerzy, mieszkaniec Wrocławia.

– Ważne są badania. Możemy zweryfikować jak jemy, co jemy, jakie mamy dolegliwości. Można skonfrontować te mity, które się słyszy, bądź informacje, na temat których nie mamy pewności, czy są prawdziwe. Więc warto przychodzić i korzystać z takich akcji – mówi Magdalena Szyszka-Barycka, dietetyk kliniczny.

 Na przykład przed pandemią były sukcesywnie prowadzone spotkania z dietetyczką, która dzisiaj tutaj jest. Dla przypomnienia i ewentualnie, żeby dowiedzieć się czegoś nowego. Dzisiaj także skorzystałem z jej konsultacji. Przy okazji też można było wykonać badania w kierunku osteoporozy, to dlaczego nie skorzystać– dodaje Jerzy Dawidowicz, mieszkaniec Wrocławia.

Specjaliści podkreślają, że wczesna diagnostyka może uchronić przed wieloma chorobami. 

Zobacz również

W 2017 roku struktura polskiego szkolnictwa przeszła gruntowną przemianę. Zniknęły gimnazja. Ta szybka zmiana wygenerowała jednocześnie wiele problemów. Jednym z nich jest to, że w szkołach podstawowych, których budynki pozostały niezmienione, większa liczba uczniów po prostu się nie mieści.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy