Dawny Pałac Schaffgotschów to obecnie dom pomocy społecznej 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W dawnym pałacu Schaffgotschów obecnie znajduje się dom pomocy społecznej, który według dokumentów istnieje od 1952 roku. Dom znajduje się na działce o powierzchni 10 hektarów, z czego 6 hektarów zajmuje sam park.

– Dom Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich jest domem dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Do ubiegłego roku, do listopada, był to dom tylko dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie, a od pierwszego listopada już jesteśmy domem edukacyjnym, czyli jesteśmy i dla mężczyzn i kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. Statutowo dom przeznaczony jest dla 91 mieszkańców i na chwilę obecną można powiedzieć, że mamy komplet miejsc, bo oczekujemy na przybycie mieszkańców, którzy są już zdeklarowani do naszego domu — mówi Halina Rudnik, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich.

Na terenie powiatu jeleniogórskiego funkcjonuje 5 domów pomocy społecznej.

– Na funkcjonowanie naszych domów rokrocznie zapisujemy spore środki w budżecie powiatu karkonoskiego, w 2023 minionym roku już przeznaczyliśmy kwotę blisko 25 milionów złotych. Są to oczywiście środki, które przeznaczamy na bieżące wydatki, ale również na inwestycje. Sporo się dzieje. Staramy się rokrocznie remontować pokoje, części wspólne, takie jak łazienki, korytarze, świetlice. Staramy się, aby nasi mieszkańcy mieli jak najlepsze warunki – mówi Krzysztof Wiśniewski, starosta powiatu karkonoskiego.

Janowice Wielkie to miejscowość malowniczo usytuowana u podnóża Rudaw Janowickich, 15 kilometrów od Jeleniej Góry, stolicy tej części regionu.

– W minionym roku w Janowicach Wielkich wybudowaliśmy ekologiczną oczyszczalnię ścieków. To z kolei pozwoli oszczędzać spore środki, które będą mogły być przeznaczane na inne potrzeby w naszych jednostkach. Łącznie we wszystkich naszych domach mieszka 372 podopiecznych. Są to osoby w różnym wieku ze względu na specyfikę naszych placówek-mówi Krzysztof Wiśniewski, starosta powiatu karkonoskiego.

Zobacz również

Leo ma około 6 lat i od kilku miesięcy mieszka we wrocławskim TOZ Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Właśnie, żeby pomóc takim bezdomnym zwierzętom, jak ten piesek, we wrocławskim aquaparku już po raz drugi zostały zorganizowane Wrocławskie Mistrzostwa w Pływaniu Pieskiem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy