Dialog o Różewiczu w Muzeum Pana Tadeusza

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Cykl „Do zobaczenia w Muzeum Pana Tadeusza” przedstawia wiele tematów związanych z tym wyjątkowym miejscem. Z okazji roku Różewicza część filmów poświęcono poecie.


Jest to dialog, ponieważ występujemy tam we dwoje i rozmawiamy, a tematem są różne zagadnienia związane z życiem Tadeusza Różewicz, jak Bóg, wiara, śmierć w jego twórczość i mniej poważne, jak np. koty albo inne śmieszne zwierzęta – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza.

Najpierw to nie był dialog, to były pojedyncze filmy, które opowiadały np. o kontaktach z poetami – ze Staffem, z Czechowiczem; o przedmiotach, które tutaj mamy, o rękopisach Różewicza – mówi Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza.

Filmowy dialog to nie tylko rozmowa, ale także wiele ciekawych eksponatów, którymi dysponuje Muzeum.  

Jesteśmy tam my i jest też dużo materiału wizualnego, dużo przebitek z obiektami, które są częścią archiwum Tadeusza Różewicza, które jest teraz własnością Ossolineum, czy różnymi jego fotografiami, fragmentami filmów, nagrań, więc też to jest elementem tych filmów. One trwają kilka minut – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza.

Filmowy dialog ma swoje źródło w samej twórczości Różewicza, ponieważ jako autor wielu dramatów, dialog był dla niego podstawowym środkiem wyrazu.  

Studiując twórczość Tadeusza Różewicza, przygotowując się do poświęconej mu wystawy, zauważyliśmy, że jego twórczość w ogóle była dialogiem ze światem. On zadawał wiele pytań do rzeczywistości, często korzystał z tekstów, robił takie kolaże, kryptokolarze. Właściwie często są to fragmenty innych książek, gazet. Różewicz był artystą, który sięgał po dialog – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza.

Scenariusz był przygotowywany wcześniej w oparciu o eksponaty, które chcieliśmy pokazać i o tematy, które czasem spontanicznie przychodzą nam do głowy, przeglądając rzeczy Różewicza lub czytając jego utwory zauważamy temat, który może być zabawny, ciekawy, ważny dla poety – mówi Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza.

Filmy poświęcone tematyce związanej z Tadeuszem Różewiczem można obejrzeć na stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Muzeum Pana Tadeusza.  

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy