Digitalizacja dzieł Magdaleny Abakanowicz w Pawilonie Czterech Kopuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Znajdujemy się w Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie obecnie trwa digitalizacja dzieł artystki Magdaleny Abakanowicz. Do projektu zostały wybrane 22 dzieła, które przejdą proces digitalizacji, po czym zostaną umieszczone na specjalnie utworzonej stronie internetowej.

Pomysł na ten projekt narodził się z potrzeby, ponieważ zaobserwowaliśmy w fundacji, że młodzież najlepiej przyswaja wiedzę poprzez alternatywne rozwiązania. Więc stwierdziliśmy, że najlepiej stworzyć atrakcyjną formę, czyli właśnie modele 3D. Po to, aby zachęcić młodzież do odwiedzania muzeów, ale także dodatkowo stwierdziliśmy, że właśnie przez tę interakcję fajnie jest przygotować materiały edukacyjne w formie klikalnej gry, zabawy, gdzie przy okazji osoby poznają postać Magdaleny Abakanowicz – mówi Maciej Mosur, Fundacja Collect.

Cały proces skanowania polega na połączeniu dwóch metod.

Przy użyciu skanera laserowego wykonujemy pomiar, a następnie powstaje model 3D, który głównie jest nastawiony na to, żeby oddawał geometrię obiektu. Po drugiej stronie mamy stanowisko foto geometryczne, gdzie w wyniku zrealizowania serii zdjęć powstaje chmura punktów, z której powstaje model 3D z teksturą. Na samym końcu łączymy te dwie techniki. Więc mamy świetną geometrię oraz super jakości teksturę, która jest przygotowana na podstawie zdjęć z aparatu pełnoklatkowego – tłumaczy Maciej Mosur.

W ramach projektu między innymi zostanie stworzona ścieżka zwiedzania, która będzie dostępna zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. 

Na początku września 6 i 9 przygotowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych spotkania informacyjne. Chcielibyśmy spotkać się za pośrednictwem platformy Teams, żeby opowiedzieć o tym, co tutaj planujemy – mówi Justyna Oleksy, Pawilon Czterech Kopuł.

Dodatkowo Pawilon Czterech Kopuł wraz z fundacją zaprasza na zajęcia edukacyjne. 

Oferujemy warsztaty online, ale też przede wszystkim warsztaty stacjonarne, sensualne. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy wydruki prac Abakanowicz, które są skanowane przez Fundację Collect, pomogą one nam zapoznać się z niezwykłą twórczością Abakanowicz. Proponujemy też warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla osób ze spektrum autyzmu. Będą to warsztaty sobotnie, gdzie w kameralnym gronie będzie można przyjść, dotknąć przygotowanych prototypów, ale też poznać bliżej samą twórczość w taki sensualny sposób – mówi Agata Iżykowska-Uszczyk, Pawilon Czterech Kopuł.

Warsztaty będą realizowane zarówno w Pawilonie Czterech Kopuł, jak i w Centrum Innowacji Przejście w Mediatece. Dodatkowo planujemy stworzyć aplikacje augmented reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości, w której każdy z uczestników będzie mógł zeskanować własną przestrzeń oraz osadzić przygotowane przez nas modele 3D we własnym pomieszczeniu – dodaje Maciej Mosur.

Zeskanowane obiekty docelowo zostaną zamieszczone na stronie www.abakanowicz3d.pl, która obecnie jest tworzona. Aktualności dotyczące projektu można sprawdzać na stronie Fundacji Collect oraz na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zobacz również

W 2017 roku struktura polskiego szkolnictwa przeszła gruntowną przemianę. Zniknęły gimnazja. Ta szybka zmiana wygenerowała jednocześnie wiele problemów. Jednym z nich jest to, że w szkołach podstawowych, których budynki pozostały niezmienione, większa liczba uczniów po prostu się nie mieści.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy