Dinozaury wciąż żywe? Sprawdź w muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie możemy podziwiać nie tylko 4000 okazów minerałów i skamieniałości, ale również wystawy aut. 

– Jak widzą Państwo, aura dopisuje. Spadło bardzo dużo świeżego, cudownego białego puchu. Doskonałe warunki, żeby wypoczywać na świeżym powietrzu i aktywnie wypoczywać. Natomiast dla osób, które przyjeżdżają do Szklarskiej nie, tylko żeby pojeździć na nartach. Mamy też dość bogatą ofertę. Bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Mineralogiczne, które znajduje się przy ulicy Kilińskiego. Można tam zobaczyć kolekcję kamieni, skamieniałości z całego świata, można zobaczyć też szczątki dinozaurów, co dla dzieciaków oczywiście też jest bardzo dużą atrakcją. A przy okazji będąc już tam, można podejść pod dolną stację wyciągu krzesełkowego na Szrenicę, bo to już jest dosłownie rzut beretem — mówi Aneta Kubiela, Referat Promocji Miasta Szklarska Poręba.

– Chciałabym Państwa bardzo zachęcić do odwiedzenia naszego muzeum, dlatego, że dzieci się fascynują dinozaurami, skamieniałościami i naprawdę mają potworną wiedzę. Bo jak przychodzą tu do muzeum, to ja jestem w szoku, że mają taką wiedzę, takie małe dzieci i naprawdę warto z nimi przyjść, bo one nie są za małe. One się naprawdę tym bardzo interesują. I tutaj na dole w muzeum mamy właśnie dinozaury, skamieniałości, niesamowite zęby mozazaurów, gniazda jaj dinozaurów. Jedno jajo było prześwietlone, że wiadomo nawet, że w nim są kostki dinozaura, które się nie wykluły — mówi Renata Sokołowska, właścicielka muzeum, kustosz.

W muzeum prezentowana jest największa w Polsce prywatna kolekcja szkieletów dinozaurów i skamieniałości.

– W drugiej części muzeum jest cały szkielet tyranozaura, deinonycha. Tak że jest dla dzieci, co oglądać, a nawet jest, ja wiem, że wystawa autek to tak trochę nie pasuje do Muzeum Mineralogicznego, ale jest wystawa autek, które dzieci też mogą sobie obejrzeć i co najważniejsze jest mnóstwo okazów tutaj naszych lokalnych — mówi Renata Sokołowska, właścicielka muzeum, kustosz.

Zgromadzone zbiory mają dużą wartość naukową i dydaktyczną. Kolekcje minerałów z Karkonoszy i Gór Izerskich, Kalcytów i Stalaktytów oraz minerałów są unikatowe.

– Dzieci uwielbiają chodzić, szukać. No teraz zima to wiadomo, że nie da się, ale latem naprawdę dzieci są zafascynowane ametystami tymi fioletowymi, że występują w takich geodach, i mówią: „To ja mogę iść i znaleźć coś takiego?” To niesamowite. Oczywiście i kryształy górskie można znaleźć i kamienie księżycowe. To są takie skalenie sodowe, które występują tylko tutaj, u nas w takim zabarwieniu. Są niesamowite. Naprawdę wystarczy, jeżeli śniegu nie ma, wystarczy przejść się i patrzeć pod nogi, to można znaleźć naprawdę sporo minerałów. Tak że bardzo zachęcam — mówi Renata Sokołowska, właścicielka muzeum, kustosz.

Muzeum czynne jest codziennie od godziny 10 do 18.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy