DISE: Energia powinna być czysta, tania i dostępna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Współpraca między krajami i firmami, a także wsparcie rządowe to podstawa do tego, aby móc się rozwijać i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w kraju i w Europie. To jeden z wniosków wynikających ze spotkań w ramach VIII Kongresu Energetycznego DISE.

Przed dwa dni specjaliści z dziedziny energetyki, a także finansów oraz politycy rozmawiali o tym, jak zapewnić dostawy energii przy zachowaniu akceptowalnych dla klientów cen. Ważnym tematem rozmów była także przyszłość polskiej i europejskiej energetyki w dobie dekarbonizacji, czyli odchodzenia od węgla.

Dzisiaj eksperci, naukowcy, praktycy branży energetycznej szukają odpowiedzi na pytanie absolutnie najważniejsze, czyli jak zabezpieczyć państwo, jak stworzyć gwarancję bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju, jeśli chodzi o zarówno finansowanie, jak i transformację energetyczną i dywersyfikację źródeł energii – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

Podczas VIII kongresu Energetycznego odbyło się także forum polsko-niemieckie, podczas którego rozmawiano o doświadczeniach w zakresie transformacji energetycznej w Europie. Rozmawiano między innymi o energetyce wiatrowej i fotowoltaice, a także o strategii wodorowej.

Forum to doskonała forma kontynuacji współpracy między Dolnym Śląskiem a Saksonią. Saksonia ma swoją Strategię Wodorową, a Dolny Śląsk ma swoją Dolnośląską Dolinę Wodorową i chcieliśmy pokazać ich punkty styczne i kontynuować tę dyskusję – dodaje Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

Po raz drugi organizatorzy kongresu wręczyli statuetki Energia Kobiet. To wyróżnienia dla kobiet, które są liderkami w branży energetycznej.


Obserwujemy, że tego rodzaju inicjatywy mają realne przełożenie na rzeczywistość. Parę lat temu na naszych konferencjach mieliśmy 25 pań, a w tym roku przyjechało do nas 150 kobiet, więc jest to dla nas naprawdę duże wyróżnienie. W tym roku nasz konkurs Energia Kobiet poszerzyliśmy o dodatkową nagrodę, nagrodę publiczności i tu też byliśmy pozytywnie zaskoczeni, bo aż 2600 osób głosowało na te panie – zaznacza Beata Włodarska, dyrektor Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.


Statuetki przyznano kobietom, które wyróżniają się na tle branży swoją działalnością i postawą. Nagroda ma pokazać, że wśród wielu ekspertów, są również ekspertki, na które warto zwrócić uwagę.


My nie konkurujemy z mężczyznami, natomiast nas dość rzadko widać w tej przestrzeni. Na konferencjach, jak patrzymy na panele dyskusyjne, to w większości mamy skład męski, chociaż już coraz częściej zapraszane są kobiety – mówi Agnieszka Kozłowicz-Korbicz, dyrektor ds. Projektów Strategicznych Soltec Sp. Z o. o. Sp.k i nagrodzona w konkursie Energia Kobiet, w kategorii Energia Wizji.


Zadbanie o suwerenność energetyczną, współpraca i przede wszystkim postawienie na rozwój nowych, zeroemisyjnych technologii – to wiodące tematy tegorocznego kongresu. Łączenie sił, ale przy krajowych zabezpieczeniach rezerw energii oraz zadbanie o bezpieczeństwo energetyczne i dbałość o środowiska spowoduje, że będziemy mieli czysty, zielony, dostępny i tani prąd oraz ekologiczne ogrzewanie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy