„Dialog Kulturalny + Ośrodek Postaw Twórczych Zamek w działaniu z lokalną społecznością” to projekt realizowany z funduszy Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest poszerzenie dostępu do kultury, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. W ramach tego projektu W Ośrodku Postaw Twórczych przy ulicy działkowej odbyło się spotkanie z mieszkańcami osiedli Huby i Gaj.
= Spotkaliśmy się dzisiaj w Ośrodku Postaw Twórczych na takim pierwszym inauguracyjnym spotkaniu. Powodem tego była nasza wygrana grantu w programie Dom Kultury + inicjatywy lokalne, które polega na tym, żebyśmy razem ze społecznością lokalną zastanowili się nad tym. jaką nową ofertę i jakich nowych odbiorców możemy zaprosić do OPTu, żeby wzbogacić po prostu swój program kulturalny. Zaprosiliśmy artystów, liderów lokalnych, aktywistów, podmioty, firmy, też organizacje pozarządowe, które tutaj działają, ale też po prostu mieszkańców – mówił Sylwia Świerczyńska koordynatorka projektu DK+.
Podczas spotkania rozmawiano o tym, jaką rolę społeczną i kulturalną odgrywa na Gaju i Hubach Ośrodek Postaw Twórczych i jak można jego potencjał wykorzystać do wspólnych działań.
– Przychodzą do nas różne grupy, po to żeby po pierwsze animować swój czas, czyli to jest takie, fajne wyjście ze szkoły, pół dnia gdzieś tam ucieka. Przychodzą do nas seniorzy pooglądać zdjęcia, które wywieszamy. Jesteśmy przestrzenią dla muzyków z okolicy, przychodzą uczniowie szkół muzycznych. śpiewają koncerty dla naszych sąsiadów. Mamy trochę już takich sąsiadów, którzy są na każdym koncercie. Dzisiaj przyszliśmy do OPT po to, żeby zobaczyć w ogóle, co ten ośrodek robi i jak możemy kontraktować, a przede wszystkim okazało się w ogóle, że nie wiedzieliśmy, że jesteśmy obok siebie – mówiła Basi Gupsz, prowadząca kawiarnię na Gaju.
- – My tutaj od lat współpracujemy. Ja poznałam OPT 11 lat temu. Tutaj realizowałam część pierwszego projektu i spotkałam się z taką życiowością, z taką otwartością, z taką chęcią współpracy, że zostałam i przychodzę bardzo często – mówiła Teresa Malik prezeska fundacji „Myślę, czuję, jestem”.
– Niespełna od roku mieszkam tutaj na Gaju i w zasadzie natknęłam się na plakat promujący koncert. Był to Jarosz Organ Trio i po prostu wpadłam, zobaczyłam jak chłopaki grają, naprawdę było ekstra, był to koncert plenerowy, więc myślę, że warto tutaj przychodzić, bo nie tylko na sali wewnątrz OPTu dzieją się rzeczy, ale w okresie właśnie letnim również można wejść w plener i zobaczyć różne fajne koncerty, wydarzenia, warsztaty – mówiła Marzena Muzyk mieszkanka osiedla Gaj.
Drugi etap projektu rozpocznie się w czerwcu i będzie polegał na przyznawaniu mikro dotacji organizacjom i mieszkańcom na inicjatywy kulturalne z zakresu działań wypracowanych na spotkaniu 12 kwietnia.