Dlaczego seniorzy łatwo mogą się uzależnić?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na uzależnienie się od substancji psychoaktywnych. Przejście na emeryturę i zmiana trybu życia mogą prowadzić do poczucia pustki egzystencjalnej i sięgania po używki takie jak papierosy lub alkohol. Specjaliści podkreślają, że zarówno substancje, jak i czynności uzależniające mogą dawać te przeżycia lub wrażenia, których brakuje seniorom po ograniczeniu aktywności zawodowej. Przyjemność napędza potrzebę kolejnej przyjemności, a to pcha nas do powtarzania tej samej czynności.

Zawsze uzależnienie to jest trochę krzyk o zainteresowanie. W tym przypadku też tak może być. Jestem chory, coś mi dolega – zainteresuj się mną. Potrzebuje rozmowy, potrzebuje relacji. Myślę, że należy się dobrze temu przyglądać. Dobrze jest być przy swoich seniorach, ale też warto sobie zdać sprawę z tego, że jeżeli to już obserwujemy jako uzależnienie i czujemy niepokój, to też warto, by osoby z otoczenia seniora zwróciły się po pomoc – mówi dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholożka, Dolnośląska Szkoła Wyższa.

Myślę, że wiąże to się z tym, że taki wiek senioralny to jest z natury okres, w którym seniorzy doświadczają wielu strat. Kończą aktywność zawodową. Często niestety są to sytuacje, kiedy tracą bliskie osoby – swoich rodziców, współmałżonków, gdzie urywa się część kontaktów społecznych. W proces starzenia się wpisana jest utrata sprawności fizycznej. W jakiś sposób, tak podświadomie, może być chęć, żeby to sobie zrekompensować. Natomiast, wszystkie rzeczy, które uzależniają tak naprawdę mają to do siebie, że jest to łatwa, szybka przyjemność. Nie trzeba się dużo napracować, nie trzeba się dużo wysilić, a efekt jest szybki. Myślę, że to jest tutaj kluczowe – dodaje Dawid Zieliński, psycholog.

Wśród seniorów, obok alkoholu, bardzo często występuje uzależnienie od leków, szczególnie leków uspokajających i nasiennych. Psychologie zaznaczają, że jeśli czujemy spadek nastroju, przygnębienie i potrzebę poszukiwania wrażeń, mogą to być pierwsze oznaki uzależnienia.

Często takimi kolejnymi wrażeniami są mechanizmy iluzji i zaprzeczeń. Polega to na tym, że ciężko jest się samemu skoncentrować z tym, że może być problem. Klasycznym przypadkiem jest mówienie sobie, że „Nie jestem alkoholikiem, bo piję tylko piwo” albo „bo piję tylko 2, 3 razy w tygodniu”. To sprawia, że samemu trudno jest czasami zauważyć ten problem. Myślę, że w szczególności, w przypadku seniorów kluczowa może być tutaj też rola bliskich, rodziny – wyjaśnia Dawid Zieliński, psycholog.

Według ekspertów dobrym sposobem na poradzenie sobie z przejściem na emeryturę, są zajęcia dodatkowe, warsztaty, kursy, aktywność w klubie seniora i nawiązywania nowych znajomości, a więc utrzymanie trybu życia na podobnym poziomie co w trakcie aktywności zawodowej.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy