Dni adaptacyjne dla studentów z zagranicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nie jest tajemnicą, że na polskich uczelniach jest dużo studentów z zagranicy, w tym z Ukrainy. Dla nowych studentów Politechnika Wrocławska stworzyła dni adaptacyjne, żeby studenci mogli się oswoić z uczelnią.

Gra miejska, zwiedzanie Wrocławia, warsztaty dotyczący różnic międzykulturowych, akademia pierwszaka oraz prezentacja wstępna to wszystko ma ułatwić studentom integrację w Polsce oraz na uczelni. 

Są to wydarzenia, które mają pomóc studentom w zapoznaniu się z życiem w Polsce, życiem we Wrocławiu, na uczelni. Ogólnie zintegrować ich ze studentami zagranicznymi, ale także z Pplskimi – mówi Anna-Maria Rogalska, kierownik działu współpracy międzynarodowej Politechniki Wrocławskiej. 

W wydarzeniach uczestniczyło około 300 studentów pochodzących między innymi z Ukrainy, Turcji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Rosji oraz Białorusi. W jednych warsztatach brał udział Wołodymyr z Ukrainy. 

W tej instytucji poznaliśmy tradycję i kultury różnych krajów, a także spotkaliśmy się z naszymi przyszłymi kolegami ze studiów– mówi Wołodymyr Burmus, student pierwszego roku. 

W ramach programu ReSTART także powstał cykl spotkań, który miał na celu przybliżyć studentów zagranicznych do warunków życia w Polsce. Przy współpracy Politechniki Wrocławskiej z Fundacją Ukraina studenci mogli dowiedzieć się więcej na temat legalizacji pobytu oraz warunków pracy podczas studiów. Kateryna Vasylieva, która przyjechała do Polski kilka dni temu jest przekonana, ze jej adaptacja zajmie około trzech miesięcy. 

Właściwie przyjechałam dopiero dwa dni temu i teraz mam koszmar z organizacją i wszystkim innym, więc jest to bardzo trudne – mówi Kateryna Vasilieva, studentka pierwszego roku. 

Zdaniem psychologów osoby, które znajdują się daleko od domu, w nieznanym do tej pory środowisku muszą być otwarci na świat i starać się nawiązać nowe znajomości. 

Sądzę, że bardzo będzie potrzebne to, by te osoby, które odwiedzają nowy kraj, tutaj zamierzają mieszkać by nawiązywały relacje, bo to jest coś co niezwykle cenne i co pomaga wtedy, kiedy przychodzą trudniejsze momenty – mówi Anetta Pereświet-Sołtan, psycholożka. 

Dodatkowo Politechnika Wrocławska w tym roku akademickim planuje zorganizować wyjazdy integracyjne oraz wyjścia do wrocławskich instytucji kultury dla studentów z zagranicy. Ma to pomóc odnaleźć się w nowym środowisku. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy