Dwudniowe spotkanie naukowców z przedstawicielami Narodowego Centrum Nauki ma na celu przybliżyć ofertę NCN-u naukowcom i pokazać, jakie badania mogą sfinansować i w jaki sposób to zrobić. W tym czasie odbywają się spotkania zarówno dla naukowców, jak i pracowników administracyjnych.
– Nasz system oceny grantu funkcjonuje w taki sposób, że bazuje na tym, co chyba teraz jest złotym standardem tzw. ocenie środowiskowej. Polega to na tym, że większość projektów jest oceniana dwustopniowo. Najpierw eksperci powołani przez radę oceniają wnioski na pierwszym etapie oceny. Jeśli eksperci ocenią pozytywnie wnioski, to wysyłają je do recenzentów. W tej chwili jest taka sytuacja w Narodowym Centrum Nauki, że większość ekspertów i recenzentów jest z zagranicy – mówi prof. Robert Hasterok, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki.
Pieniądze, które trafiają do naukowców, muszą być przeznaczone przede wszystkim na badania naukowe. Politechnika Wrocławska w latach 2011- 2021 takich projektów zrealizowała aż 672.
– Większość grantów, tych najpopularniejszych typu „Opus” tak naprawdę ląduje w dwóch uczelniach. Są to Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska. I o tym też będziemy rozmawiali, czyli jak zwiększyć skuteczność pozyskiwania środków przez inne uczelnie. Nie chcę tu wartościować, ale taki jest stan rzeczy – mówi prof. Andrzej Ożyhar, prorektor ds. nauki Pwr.
Roczna dotacja dla Narodowego Centrum Nauki, czyli środki, jakimi dysponuje agencja to około miliard 400 milionów zł. Są to pieniądze zarówno na projekty wieloletnie, czyli te, które już trwają, jak i na bieżące konkursy. W tym roku na nowe projekty przeznaczane jest około 350 milionów złotych.
– Największa pula tych pieniędzy przeznaczona jest na finansowanie wniosków, dobrych wniosków oczywiście, które dotyczą nauk eksperymentalnych, czyli przede wszystkim nauk o życiu. W naukach o życiu jest tych wniosków najwięcej i są to wnioski najdroższe. Na drugim miejscu są nauki ścisłe i techniczne, z wyłączeniem takich nauk jak matematyka, która jest dziedziną teoretyczną. Natomiast najmniejsza część pieniędzy zostaje przyznana naukom humanistycznym i społecznym – mówi dr Marcin Liana, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Nauki.
Podczas Dni Narodowego Centrum Nauki na Politechnice Wrocławskiej, oprócz dyskusji z ekspertami, odbywają się warsztaty dotyczące pisania i oceny wniosków grantowych. Ich uczestnicy wcielą się w rolę ekspertów oceniających wnioski, dzięki czemu łatwiej będzie im w przyszłości napisać dobry projekt, który ma duże szanse na sfinansowanie.