Dni Seniora 2023. Trwają ostatnie przygotowania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Choć Dni Seniora rozpoczną się 8 września, to przygotowania, zwłaszcza do tej oficjalnej uroczystości, rozpoczynają się o wiele wcześniej. Nasza kamera przyglądała się, jak seniorki dekorują kapelusze.

– Wrocławskie Centrum Seniora razem z partnerami, czyli instytucjami miejskimi, stowarzyszeniami, fundacjami i samymi seniorami, przygotowało blisko 200 różnorodnych wydarzeń. Są to wydarzenia z zakresu kultury i edukacji, zdrowia, sportu, rekreacji. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego, interesującego dla siebie – mówi Kamila Polańska, WCRS-WCS, koordynatorka Dni Seniora.

– Wydawałoby się, że to jeszcze odległa perspektywa, bo 8 września to jeszcze co najmniej miesiąc, ale nie, dlatego, że ogrom tych wydarzeń, które są szykowane i na samej inauguracji jest tak duży, że wymaga dużego wysiłku wielu, wielu naszych partnerów, podmiotów. Ta inauguracja nie mogłaby nazywać się inauguracją, gdyby nie ten klucz, który jest symbolicznym kluczem do bram miasta. I na jeden miesiąc seniorzy Wrocławia przejmą władzę w tym mieście – mówi Robert Pawliszko, zastępca dyrektora WRCS.

– Nasz miesiąc, możemy się wykazywać właśnie różnymi pomysłami, takimi, żeby zachęcić do udziału innych ludzi, seniorów. Nawet dzieci mogą brać w tym udział – mówi Ewa Rapacz, liderka grupy O-CAL-ENI przy WCRS-WCS.

Dni Seniora rozpoczną się 8 września na Placu Solnym, ale przygotowania trwają już teraz. Seniorzy szykują kapelusze na coroczny „Marsz Kapeluszy”, który zawsze uroczyście rozpoczyna imprezę.

– „Marsz Kapeluszy” 8 września, więc przygotowujemy się dużo wcześniej, żeby nie w ostatniej chwili, bo panie lubią nosić kapelusze, ale i zmieniają te kapelusze. Dzisiaj robimy takie, ale spodoba nam się inny kapelusz, więc do 8 września odstroimy tak kilka kapeluszy koleżankom, sobie, komuś tam jeszcze, wnuczce itd. Tak że już się przygotowujemy – mówi Krystyna Iwańska, liderka grupy Aktywne Wrocławianki przy WCRS-WCS.

– Przyszłam na te warsztaty, bo chcę się nauczyć czegoś nowego. Ja udzielam się artystycznie, ale w innych dziedzinach. Ale tutaj okazuje się, że można zrobić arcydzieła z wszystkiego: z tasiemek, z chustek, starych wstążek z papieru toaletowego. Dosłownie wszystko. Cokolwiek znajdziemy, można nadać nową duszę, po prostu można to wykorzystać – mówi Krystyna Seta, Królowa Seniorów 2022.

– Ja czekam akurat na ten marsz, bo wtedy się ubieramy w różne suknie, piękne, stroimy się elegancko, starodawne stroje, lata dwudzieste, byłych epok, a w ogóle historyczne – mówi Krystyna Iwańska, liderka grupy Aktywne Wrocławianki przy WCRS-WCS.

– Będą wręczone nagrody dla laureatów konkursu „Przyjaciel Seniora”, certyfikaty dla miejsc przyjaznych seniorów i oczywiście nagrody, upominki dla laureatów konkursu kapeluszowego, dla pary małżeńskiej z najdłuższym stażem. I oczywiście koncert. Wspaniały koncert przebojów. I na koniec zabawa taneczna – mówi Kamila Polańska, WCRS-WCS, koordynatorka Dni Seniora.

– Szanowni Państwo, wielkimi krokami zbliża się największe święto wrocławskich seniorów „Dni Seniora”. Zapraszamy wszystkich 8 września. Wtedy startujemy. A po tym dalej to już przez cały miesiąc moc atrakcji. O wszystkim będziecie Państwo się mogli dowiedzieć czytając nasz harmonogram, nasz program. Serdecznie zapraszamy! Ze wszystkimi musimy się zobaczyć 8 września – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.