Do 2030 roku we Wrocławiu powstanie 11 km nowych tras tramwajowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do 2030 roku we Wrocławiu powstanie łącznie 11 km nowych tras tramwajowych. Wrocławskie MPK przedstawiło inwestycje, które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych pięciu lat. Wśród nich budowa tramwaju na Jagodno, Maślice, Swojczyce, na Klecinę, Psie Pole oraz przedłużenie istniejącej trasy tramwajowej od krańcówki na Gaju do szpitala przy ul. Borowskiej.

Każda z tych inwestycji jest na innym etapie zaawansowania. 

Tramwaj na Jagodno, jak państwo wiecie, trasa i ten transportowy korytarz już się buduje. Właściwie to korytowanie i przygotowanie tego korytarza odbywa się na tej długości od ulicy Świeradowskiej aż do już ulicy Lutosławskiego. Później będziemy przekraczać oś ulicy Lutosławskiego i dalej w kierunku ulicy Kajdasza, gdzie będzie pętla – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W połowie 2025 roku będziemy mieli oddaną do użytku tę trasę. Przed nami kolejny etap, czyli wbudowanie torowiska. Jednak zanim to nastąpi, zanim będziemy mogli ogłosić przetarg na dokumentację projektową, muszą się pojawić przepisy, które pozwalają nam na przecięcie linii tramwajowej z linią kolejową. Na to z niecierpliwością czekamy – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia. 

Jeśli chodzi o budowę trasy tramwajowej na Swojczyce, to dokumentacja projektowa jest już na ukończeniu i planowo trasa ma powstać w okolicach 2026 roku.

Co ważne, mosty Chrobrego, które zostały otwarte, już uwzględniają torowisko tramwajowe. W związku z tym, ten etap przygotowawczy w zakresie obiektów inżynierskich, mamy już za sobą – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia. 

W przypadku trasy tramwajowej na Maślice, to w tej chwili trwają prace projektowe nad możliwymi przebiegami. 

Z tych wszystkich pięciu odcinków, które dzisiaj prezentujemy, to ten jest chyba najdłuższy, bo liczący ponad trzy kilometry i najbardziej spektakularny odcinek, prowadzony zupełnie nowym korytarzem. Mamy nadzieję, że razem z przyszłościowym przystankiem kolejowym w rejonie ulicy Głównej, trasa ta stworzy węzeł przysiadkowy, jak mamy do dyspozycji już teraz na Nowym Dworze – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia. 

Patrząc na ciągle wzrastającą liczbę mieszkańców na południu Wrocławia, niemniej istotną inwestycją w programie tramwajowym będzie również budowa trasy tramwajowej na Klecinę.

Ważne jest to, że pierwszy etap już się dzieje. To znaczy MPK opracowało dokumentację projektową na mijankę. To jest element infrastruktury, który pozwoli uelastycznić obecną sytuację, bo jak państwo wiecie, na ulicy Przyjaźni mamy jeden tor. Więc pierwszy etap trwa, kolejny niedługo. Mamy nadzieję, że perspektywa 2028 roku, jako inwestycji oddanej do użytku, nam się ziści – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia. 

Inwestycja związana z budową trasy tramwajowej na Psie Pole jest obecnie na etapie wyboru trzech najkorzystniejszych korytarzy.

Eksperci z Krakowa przygotowują takie studium korytarzowe. Wyniki tej analizy i tego dokumentu powinniśmy poznać w czerwcu tego roku. Jeżeli będziemy znali te wyniki, będziemy mogli przystąpić do kolejnych prac projektowych i planistycznych – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia. 

Wrocławskie MPK planuje również budowę nowej zajezdni, która ma powstać na Nowych Żernikach, przy Alei Architektów.

Tam chcielibyśmy, aby ta zajezdnia powstała i mogła pomieścić docelowo 150 tramwajów, a w tym pierwszym etapie 50 – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Chcemy, żeby ta zajezdnia była nowoczesna, ekologiczna, wielofunkcyjna, zapewniająca możliwe najpełniejszą obsługę serwisową dla naszych pojazdów. Z możliwością postawienia zarówno myjni, jak również warsztatów naprawczych, tokarki podtorowej. Chcemy przede wszystkim kierować się przy planowanej rozbudowie najlepszymi standardami, które możemy obserwować zarówno w Polsce, jak i w Europie – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Pierwszy etap budowy nowej zajezdni ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych 5 lat.

Zobacz również

Nadchodzi jesień, a wraz z nią chłodniejsze dni. To oznacza, że na drogach mogą pojawić się nowe dziury. Czy miasto poradziło sobie już z tymi z zeszłego sezonu? Jakie prace czekają nas w najbliższym czasie? To pytania, które na pewno zadają sobie kierowcy przed nadchodzącym sezonem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy