Dobry czas na wymianę pieca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Program dopłat do wymiany pieców we wrocławskich mieszkaniach trwa już od kilku lat. W tym roku warunki są szczególnie korzystne, ale należy pośpieszyć się ze składaniem wniosków.

Wymianie podlegają tak zwane „kopciuchy”, czyli stare piece produkujące dużo pyłów. W ich miejsce zainstalowane zostaną nowoczesne piece bardziej przyjazne środowisku. Zwrot kosztów wymiany może wynieść nawet 15 tysięcy złotych.

Można otrzymać 15 tysięcy złotych, co stanowi 100% kosztów inwestycji. Dodatkowo można otrzymać 5 tysięcy złotych na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Część mieszkańców obawia się wzrostu opłat za ogrzewanie. Mogą oni skorzystać z dopłat do rachunków lub czasowego zwolnienia z czynszu.

Mogą również skorzystać na zwolnieniu z czynszów do dwóch lat oraz przez kolejne trzy lata mieć ten czynsz obniżony o połowę. Zatem na stole jest bardzo dużo środków. Przypominam, że w sumie mamy 330 milionów złotych do 2024 roku tylko na działania inwestycyjne. Dodatkowe środki są na dopłaty do rachunków za ogrzewanie oraz zwolnienia z czynszów – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Celem tej polityki miejskiej jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję pyłów. W akcję włączyła się także Fundacja Umbrella, która przygotowała asystentów służących pomocą dla mieszkańców.

Asystenci będą mieli za zadanie po pierwsze informować, po drugie zachęcać a jeśli trzeba, to również pomagać tym osobom, które mają trudności z wypełnieniem dokumentacji czy w ogóle przejścia przez cały proces wymiany pieców – wymienia Kazimierz Szepiela, prezes Fundacji Umbrella.

Zapraszamy do Parku Tołpy, gdzie ja osobiście będę pełnił dyżur asystenta na punkcie mobilnym – informuje Piotr, asystent pomagający mieszkańcom w przyłączeniu się do programu.

Mieszkańcy już teraz korzystają z wymiany pieców oraz instalacji. Głównym powodem decyzji jest oszczędność oraz poprawa ogrzewania w mieszkaniu.

Mam ogrzewanie elektryczne, będę miała przełącze gazowe i będzie to po prostu tańsze, o wiele tańsze. No i będzie po prostu cieplej w każdym pomieszczeniu – mówi Wioletta Wielgocka, mieszkanka kamienicy przy ulicy Komuny Paryskiej.

Oprócz programu wymiany pieców, miasto przeznacza środki na przyłączanie kamienic do centralnego ogrzewania oraz ich renowację. Ma to zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu mieszkań.

W tym roku osiemnaście kamienic przyłączamy do ciepła systemowego. Jest to wielki program, wieloletni program, który tak na prawdę skutkować ma tym, że się poprawi jakość powietrza we Wrocławiu i komfort życia mieszkańców – zaznacza Dariusz Kowalczyk, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania.

Dofinansowanie do 15 tysięcy złotych będzie można uzyskać w tym oraz w następnym roku. W latach kolejnych będzie ono niższe, dlatego warto rozważyć skorzystanie z programu już teraz.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy