Dofinansowanie na odnawialne źródła energii dla rolników

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od początku października można składać wnioski do nowego programu Agroenergia skierowanego do gospodarstw rolnych. Rolnicy mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 25 tysięcy złotych na inwestycję w odnawialne źródła energii. Program potrwa do 2027 roku.

On jest skierowany do rolników, których gospodarstwa rolne mają areał od 1 do 300 hektarów. Chcielibyśmy, żeby wszyscy rolnicy, którzy mają taką możliwość zainwestowali w panele fotowoltaiczne lub małe elektrownie wiatrowe. Żeby takie inwestycje były zrealizowane i myślę, że do tego czasu, do 2027 roku, ten program będzie prowadzony. Mam nadzieję że będzie cieszył się dużym zainteresowaniem – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w zakresie dofinansowań tworzenia instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii dla rolnictwa jest bardzo istotne. Program odpowiada na to zapotrzebowanie, które pojawia się wśród rolników. To dzięki temu nasi rolnicy mogą stać się bardziej konkurencyjni jeżeli chodzi o produkcję roślinną, zwierzęcą. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie tej samowystarczalności, która jest tak istotna jeśli chodzi o obniżenie kosztów produkcji i funkcjonowania – podkreśla Tomasz Krzeszowiec, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa.

Dofinansowanie dla gospodarstw rolnych może wynieść nawet 25 tysięcy złotych, wszystko zależy od mocy uzyskanej z OZE. Co ważne, działalność rolnicza na posiadanym gospodarstwie musi być prowadzona minumum przez rok przed złożeniem wniosku.

– Jeżeli rolnik będzie chciał połączyć instalację OZE z instalacją pompy ciepła. Tu przewidujemy kolejny dodatek w postaci 10 tysięcy złotych dotacji. Rolnik będzie mógł także, jeśli będzie chciał, stworzyć magazyn energii, to też kolejne środki finansowe na ten cel będzie mógł pozyskać – dodaje Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Ze wsparcia mogą skorzystać gospodarstwa rodzinne, czyli od 1 do 300 hektarów. Są to gospodarstwa, na które Resort Rolnictwa zwraca uwagę, że to one zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju i nas wszystkich. Szczególne uwzględnienie jest kierowane właśnie do tych podmiotów – zaznacza Tomasz Krzeszowiec, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa.

Na Dolnym Śląsku takich gospodarstw jest nawet kilkadziesiąt tysięcy. Inwestycje w OZE mogą znaczenie poprawić ich dochodowość, a z drugiej strony zmniejszyć emisję CO2.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy