Dolnośląscy samorządowcy przeciwko ustawie „Lex Czarnek”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
"Nie" dla tak zwanej ustawy "Lex Czarnek", dolnośląscy samorządowcy spotkali się dzisiaj przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, aby podpisać list otwarty w sprawie projektu nowelizacji ustawy o prawie oświatowym.

Protesty w sprawie „Lex Czarnek” odbyły się w wielu polskich miastach, na drzwiach kuratoriów w całej Polsce zawisły tezy pod hasłem „Wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska”. We Wrocławiu podpisano list otwarty do dolnośląskich parlamentarzystów z apelem o odrzucenie nowelizacji ustawy o prawie oświatowym. List podpisali dolnośląscy samorządowcy, przedstawiciele Stowarzyszenia Dolny Śląsk Wspólna Sprawa oraz Ruch Samorządowy Tak Dla Polski.

My nie chcemy takiej szkoły, którą zarządza bezpośrednio z centrali minister Czarnek, bądź też kurator oświaty, który jest zbrojnym ramieniem rządowego, a dziś pisowskiego ministra. Ta ustawa nie daje swobody dyrektorom szkół, nauczycielom i rodzicom tworzenia lokalnych programów. My wiemy o tym, że każda szkoła funkcjonuje w innych warunkach, każdy samorząd ma pomysł na różnego rodzaju projekty edukacyjne. Jeśli ta ustawa przejdzie w sejmie większością pisowskich głosów to będzie ona niszczyła te projekty. Nauczyciele i dyrektorzy szkół są zastraszani, nie będą mogli realizować własnych pomysłów – mówi Ewa Wolak, radna Rady Miejskiej Wrocławia, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzisiaj wszyscy samorządowcy mają świadomość tego, że „Lex Czarnek” przejeżdża polską edukacje walcem. Tzn. nie zostanie nic z polskiej, wolnej szkoły, obywatelskiej szkoły, samorządowej szkoły, która na terenie swoich samorządów decydowała o pewnych profilach kształcenia, wątkach, które były ważne dla danych regionów, teraz tego nie będzie, wszystko będzie sterowane centralnie. Ogromna władza kuratorów, którzy będą mogli zwalniać dyrektorów, którzy będą mogli stosować presję na nauczycielach, którzy będą mogli najcięższe sankcję na dyrektorach stosować. To są bardzo niepokojące zmiany, to będzie szkoła sterowania ręcznie przez ministra Czarnka, to będzie szkoła, która będzie sterowana przez kuratorów, gdzie nauczyciele, rodzice, rady pedagogiczne nie będą miały de facto nic do powiedzenia, więc samorząd będzie miał bardzo mocno ograniczoną rolę – mówi Monika Włodarczyk, radna Sejmiku Dolnośląskiego.

Mamy do czynienia z za chwilę procedowaną ustawą „Lex Czarnek”, kiedy tak naprawdę jednostki samorządu terytorialnego borykają się z problemami natury subwencyjnej, są znacznie poważniejsze rzeczy do rozstrzygania po stronie samorządowej przede wszystkim. Czyli właśnie finansowanie zadań niesubwencyjnych w szkołach, trudna sytuacja materialna placówek, a w tym czasie prowadzi się rozstrzygnięcia natury ideologicznej, tak naprawdę nie przeciwdziałając żadnym problemom, które w polskiej rzeczywistości oświatowej dzisiaj się pojawiają, zwłaszcza w rzeczywistości lokalnej – mówi Piotr Iwaniec, dyrektor Departamentu Edukacji, Urząd Miejski w Jeleniej Górze.

Głos w sprawie zabrał również przedstawiciel tych, których sprawa dotyczy najbardziej, uczeń oraz radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marcin Adamcewicz.

Odczuwamy to czego minister Czarnego pożąda, pożąda tego, żeby szkoła nie była szkołą, nie była miejscem wiedzy, angażowania młodych, tylko tworzenia nieczułych zombie zamkniętych na innych, odciętych od życia społecznego. Takich, którzy są zdolni do pracy, ale już nie zdolni do walki o swoje prawa zarówno w miejscu pracy, ale też o swoje prawa obywatelskie. My to odczuwamy jak minister Czarnek mówi o tych cnotach niewieścich, o tej ideologii LGBT, my to czujemy, bo w szkole są osoby LGBT, może ktoś zapomniał, ale są dziewczyny w szkole, kobiety się uczą i one to czują. My to wszystko czujemy co on robi i po prostu boimy się, że nasza szkoła zostanie odebrana – dodaje Marcin Adamcewicz, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na wtorek 4 stycznia, pod sejmem odbędzie się również centralna manifestacja z udziałem różnych środowisk, ze Związkiem Nauczycieli Polskich.

Zobacz również

Prawie 127 milionów z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na 92 projekty związane m.in. z integracją społeczną. W Dolnośląskim Centrum Druku 3D z udziałem wicemarszałka województwa Wojciecha Bochnaka oraz przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Pracy uroczyście wręczono certyfikaty na dofinansowanie.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy