– Są to firmy, które czasami są mniej znane lokalnie, czasami bardzo niedawno powstały, niedawno zawiązały się na Dolnym Śląsku. Pracują czasami jeszcze w niewielkiej skali, jak chodzi o przychody, ale są to firmy o dużym zasięgu światowym, można powiedzieć, które produkują technologie na cały świat, które szybko uzyskują, wchodzą w przemysł, w gospodarkę całego świata – mówi Grzegorz Dzik, przedstawiciel Prezydium Konkursu, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy.
Dolnośląski Gryf to regionalna nagroda gospodarcza, która od 20 lat przyznawana jest przedsiębiorcom i liderom biznesu. Kapituła konkursu przyznaje wyróżnienia w kilku kategoriach, które zmieniają się w zależności od sytuacji gospodarczo-społecznej.
– Mamy takie przeświadczenie, że to, że jesteśmy nagrodą regionalną, że skupiamy się na Dolnym Śląsku, powoduje, że możemy to zrobić dobrze. To znaczy, że naprawdę staramy się eksplorować i przekazywać informacje, mówić o konkursie, docierać do firm, żeby się zgłaszały. I myślę, że ankiety, które do nas spływają, pokazują, że faktycznie docieramy do firm. A przypomnę, że nagroda jest bezpłatna. I warunkiem jest to, żeby firma się sama zgłosiła – mówi Marek Pasztetnik, prezes zarządu ZIG – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu.
– Ta nagroda Gryfa pozwala właśnie trochę się zatrzymać, spojrzeć z dystansu na to, co się działo. Firma, ale już nie tylko firma, bo ta nagroda jest też charakterystyczna dla samorządów, również często dotycząca współpracy, także nauki, więc to jest może możliwość spojrzenia z pewnego dystansu, oceny tych takich najlepszych z najlepszych – mówi prof. dr hab Andrzej Kaleta, przewodniczący Kapituły Konkursu, rektor UEW.
– Docenić przede wszystkim nasz region, region Dolnego Śląska. Bardzo dobrze się rozwija i wydawałoby się, że już nie ma potrzeby organizowania tego typu konkursu, ponieważ ta współpraca między biznesem, nauką i samorządem ma miejsce. Ale jednak uważamy, że trzeba docenić naszych przedsiębiorców, naszych naukowców, naszych samorządowców i firmy, które prowadzą i pokazać najlepsze przykłady – mówi Ewa Nowak – Iskra, przedstawicielka Mecenasa Konkursu, dyrektorka regionu dolnośląskiego BGK.
W tym roku nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Firma wspierająca rozwój pracowników, Dolnośląski Produkt Roku, Liderka i Lider Biznesu, Samorząd przyjazny dla biznesu, Wschodząca gwiazda biznesu, Współpraca nauki i biznesu oraz Zielona transformacja.
– W tym roku mamy ponad 100 zgłoszeń. Jest to dobry wynik w porównaniu do lat poprzednich, gdzie tych zgłoszeń, jak pamiętam, było mniej. Kategorie mamy bardzo różnorodne. W tym roku powróciła np. kategoria dla samorządów: Samorząd przyjazny dla biznesu, Zielona transformacja. Temat jak najbardziej ważny, istotny. Wschodząca gwiazda biznesu, gdzie chcieliśmy docenić start upy, firmy, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 10 lat. Żeby też docenić te inicjatywy firm, które się dopiero rozwijają, często bardzo dynamicznie – mówi Katarzyna Kowerska, przedstawicielka patrona merytorycznego konkursu firmy PWC.
Z okazji jubileuszu 20-lecia na Wielkiej Gali Biznesu, która odbędzie się 23 października w Narodowym Forum Muzyki, wręczone zostaną także trzy specjalne statuetki. Lista nominowanych dostępna jest na stronie gryfy.pl .