— Myślę, że się udało, bo ludzie uśmiechnięci. Było bardzo dużo ludzi. Dla mnie było też szczególnie ważne, że z terenu naszej gminy uhonorowano państwa Kurzewskich, którzy tutaj naprawdę wspierają [gminę — przyp. red.] swoją działalnością — mówi Telewizji Echo24 wójt Gminy Kobierzyce, Piotr Kopeć.
— Po pierwsze to było autentyczne zaskoczenie, nie wiedziałam, że jesteśmy nominowani, a co dopiero, że dostaliśmy takie wyróżnienie… — dodaje Dorota Michalak-Kurzewska, właścicielka Zamku Topacz i laureatka w kategorii dolnośląskiej firmy „Najlepiej Współpracującej Ze Społecznością Lokalną”. —Znaleźliśmy się bardzo w szacownym gronie. Jesteśmy ogromnie wzruszeni, a przede wszystkim cieszę się, że docenione zostały takie prospołeczne działania. Myślę, że jesteśmy [z mężem — przyp. red.] przykładem takiego efektywnego współdziałania. My zostaliśmy zauważeni i dostaliśmy wyróżnienie, ale takich partnerstw jest na pewno bardzo dużo.
— Cały Zamek Topacz, wszystkie imprezy, które tutaj się odbywają, to jest coś, co już charakteryzuje tę gminę. Też trzeba pamiętać, że my nie mamy takiego produktu lokalnego, a jednak jak ktoś mówi „Topacz”, to wszyscy wiedzą. Teraz trzeba oczywiście umiejętnie łączyć Topacz z Kobierzycami, bo to jest nasze zadanie, ale oczywiście będziemy to robili za każdym razem, kiedy to jest możliwe, bo jesteśmy dumni z tego, że na terenie naszej gminy zabytek, który kiedyś w ruinie, stał się tak wspaniałym miejscem odwiedzanym przez wielu, nie tylko z naszego kraju, ale też z zagranicy — dodaje Piotr Kopeć.
W tym roku przyznano też wyróżnienia specjalne. Zdobyli je współtwórcy i załoga Zbiornika Racibórz Dolny za ochronę przed powodzią oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, który świętuje 40-lecie istnienia. Wcześniej taką nagrodę zdobyła, chociażby Olga Tokarczuk.
— 20 lat przed przyznaniem Oldze Tokarczuk nobla, była laureatką Dolnośląskiego Klucza Sukcesu w kategorii klucz specjalny. 20 lat wcześniej niż w Sztokholmie, myśmy się zorientowali, że mamy do czynienia na Dolnym Śląsku z ogromnie wybitną osobą — dodaje przewodniczący kapituły, dr Bogdan Cybulski.
Pozostałe wyróżnienia:
- Największa osobowość w promocji regionu: prof. dr hab. Marian Noga
- Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej: Izabela Koziej
- Za wybitne osiągnięcia w kulturze i sztuce: Tomasz Urbanowicz
- Za wybitne osiągnięcia w działalności samorządowej: Zbigniew Łopusiewicz
- Dla najlepszej dolnośląskiej organizacji pozarządowej: Chorągiew Dolnośląska ZHP im. Stefana Mirowskiego
- Dla najlepszego przedsięwzięcia turystycznego lub organizatora masowych imprez rekreacyjnych i sportowych: Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida – Centrum Wiedzy w Bolesławcu