Dolnośląskie obchody Dnia Sołtysa w Trzebnicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Każda wieś ma swojego gospodarza, czyli sołtysa. Praca sołtysa jest taką wyjątkową misją społeczną. Jest to osoba zaufana, do której mieszkańcy przychodzą z różnymi swoimi problemami. Dzień Sołtysa obchodzimy 11 marca. W tym roku dolnośląskie obchody tego święta odbyły się w Trzebnicy na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków.

Organizatorką tego wydarzenia jest Agnieszka Soin, posłanka PiS-u i przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego ds. Sołtysów, a współorganizatorami są Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Uroczystość odbyła się pod patronatem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i zgromadziła 600 sołtysów z całego Dolnego Śląska. 

To jest, muszę powiedzieć, imponująca liczba. Gmina Trzebnica nie odbiega od tego, bo sama gmina liczy 41 sołectw i mamy pod opieką 41 sołtysów. Ta współpraca układa się bardzo dobrze, modelowo. Chcemy tutaj pokazać, jak gdyby siłę naszych sołtysów, bo wszyscy będą obecni – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.

11. Święto Sołtysa. W związku z tym cały dzień jest podporządkowany właśnie im, po to, żeby gratulować, dziękować. Ale przede wszystkim prosić o współpracę, bo przed nami trudny czas. To oni są liderami, oni będą wdrażać Zielony Ład w rolnictwie. Bez nich absolutnie to się nie uda – mówi Anna Zalewska, eurodeputowana, PiS.

W trakcie obchodów udało nam się porozmawiać z sołtysami z wieloletnim stażem, między innymi z panem Tadeuszem Jakubowskim, który jest sołtysem wsi Ligota w gminie Trzebnica już od 20 lat, z panem Andrzejem Podrygajło, który jest sołtysem wsi Jagoszyce w gminie Prusice od 38 lat oraz z panią Marią Sulikowską, która jest sołtyską Iwin w gminie Siechnice już od ponad 20 lat.

Być sołtysem, to trzeba mieć siłę woli od siebie, duże wsparcie mieszkańców, dużo angażować się, pokazywać, że można. Ludzie jak to widzą, to mi dużo pomagają – mówi Tadeusz Jakubowski, sołtys Ligoty, gmina Trzebnica.

Bardzo dużo obowiązków spoczywa na sołtysie, wiele spraw związanych z funkcjonowaniem miejscowości. To są nie tylko zebrania i spotkania, a na przykład melioracja, sprawy rodzinne. Bo też przychodzą ludzie o poradę, co zaradzić, jak rozwiązać problem – mówi Andrzej Podrygajło, sołtys wsi Jagoszyce, gmina Prusice.

Przez cały rok pracujemy na rzecz mieszkańców, nikt tego specjalnie nie zauważa. Natomiast takie dni, jak Dzień Sołtysa jest raz do roku i wtedy nagle czujemy się wyróżnieni sołtyski i sołtysi. Jest to takie bardzo miłe i sympatyczne – mówi Maria Sulikowska, sołtyska Iwin, gmina Siechnice.

Świętowanie było huczne. Na scenie wystąpił między innymi zespół „Brzykowianie”, który wykonał znane piosenki ludowe.

„Szła dzieweczka do laseczka”, „Hej z góry, góry”. Mamy też bardzo ładne „Trzebnickie tango” – mówi pan Marian, zespół „Brzykowianie”.

Dla nas to jest odskocznia. Taka przyjemna odskocznia. Też integracja – mówi pan Andrzej, zespół „Brzykowianie.

Później były uroczyste przemówienia gospodarzy oraz gości specjalnych. Nie mogło również zabraknąć wręczenia odznak „Zasłużony dla rolnictwa”. Z gminy Trzebnica odznaczenia dostało 6 sołtysów: sołtys Boleścina Agnieszka Zagwojska, sołtys Brochocina Barbara Beśka, sołtys Ujeźdźca Wielkiego Barbara Łapucha, sołtys Komorówka Lidia Warjan, sołtys Księginic Barbara Ciepluch i sołtys Małuszyna Stanisław Krawiec. Sołtys Boleścina wygrała również nagrodę główną, wycieczkę do Brukseli dla niej oraz osoby towarzyszącej.

To też pokazuje, że warto być sołtysem. Ostatnio też słyszałem, że rząd planuje dołożyć 300 zł do emerytury każdemu sołtysowi. To też powoduje, że ten trud zostanie im w jakiś sposób wynagrodzony. Święto Sołtysów jest właśnie po to, aby podziękować im za ich trud, pracę, zaangażowanie w tą naszą małą ojczyznę. Muszę powiedzieć, że jestem dumny, że Trzebnica po raz kolejny świętuje tak ważne wydarzenie w kraju – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy