„Dolny Śląsk dla każdego” – odkrywaj region z nowym przewodnikiem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wystartował z kampanią „Dolny Śląsk dla każdego”, w ramach której powstał przewodnik, za pomocą którego osoby o szczególnych potrzebach, czyli seniorzy, rodziny z dziećmi oraz osoby z niepełnosprawnościami, będą mogły zwiedzać nasz region. Kampania ta jest kontynuacją akcji „Równi w pasji”, której celem było pokazanie, że sporty rowerowe są dla każdego.

Autorem przewodnika „Dolny Śląsk dla każdego” jest Mikołaj Gospodarek. Można tam znaleźć różne propozycje wycieczek w góry, do zamków i pałaców, zabytków, uzdrowisk oraz parków. Wśród proponowanych miejsc są: Dolina Baryczy, Zamek Czocha, Sudecka Zagroda Edukacyjna, Jaskinia Niedźwiedzia. Znalazły się tam również znane miejsca na terenie Wrocławia, między innymi Park Szczytnicki oraz Park Południowy.

Dbałem o to, żeby opis tych wszystkich barier nie musiał być tak szczegółowy i żeby to było wręcz oczywiste. Mam nadzieję, że osoby, które wyruszą z tym przewodnikiem na odkrywanie Dolnego Śląska, będą mogły się cieszyć tym, co ja już mogłem przeżyć, a to naprawdę była świetna przygoda – mówi Mikołaj Gospodarek, autor przewodnika „Dolny Śląsk bez barier”.

Cieszę się, że również w obszarze turystyki wskazujemy miejsca, gdzie ta dostępność jest pełna lub prawie pełna dla osób niedowidzących, tych, które nie do końca dobrze słyszą, które mają problemy z poruszaniem się. Wszyscy możemy zwiedzać Dolny Śląsk i to „wszyscy” obejmuje również osoby z niepełnosprawnościami, które stanowią około 20% społeczeństwa – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

23 lata temu, kiedy usiadłem na wózek inwalidzki, wydawało mi się, że jest już zamknięta dla mnie droga do gór. Okazuje się, że jednak nie, że chociażby koleją gondolową w Świeradowie można dotrzeć na szczyt Stoku Izerskiego, a następnie zjechać wózkiem, aby móc podziwiać piękną panoramę. Tak że Śnieżka jest dostępna dla osób na wózkach – mówi Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

Jako osoba po utracie wzroku – dzisiaj jestem osobą niewidomą – jadąc gdzieś na jakiś szlak, wybierając kierunek swojej wycieczki, bardzo lubię wcześniej się przygotować. Przeczytać o tym szlaku, dowiedzieć się, co na trasie możemy zwiedzić, jak wygląda otoczenie, widoki dookoła, które też często są fajnie opisane, dlatego bardzo się cieszę, że turystyka również tworzy tę dostępność – mówi Magdalena Orłoś, osoba niewidoma.

Dostęp do tej informacji będzie łatwiejszy. Prowadząc między innymi punkty informacji turystycznej na dworcu i na lotnisku we Wrocławiu, udzielamy informacji turystycznej turystom i właśnie zebranie tych informacji w postaci tego przewodnika, w postaci materiałów na stronach internetowych, będzie to również bardzo pomocne dla pracowników informacji turystycznych – mówi Jakub Feiga, Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Przewodnik jest dostępny w wersji papierowej oraz docelowo będzie również dostępny w wersji online i w formie audiobooka. Więcej informacji można znaleźć na stronie dolnyslask.pl.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy