Porozumienie współpracy pomiędzy Dolnym Śląskiem a Adżarią zostało zawarte 27 lutego 2016 roku i od tego momentu rozwija się w różnych dziedzinach intensywnie i wielotorowo.
– Cieszę się też, że ta wystawa w centralnej przestrzeni Wrocławia mogła nam towarzyszyć przez ostatnich kilka tygodni, ona właśnie pokazuje siłę tych relacji – mówi Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia.
– Ważnym jest również fakt, że Wrocław jest pierwszym miastem, gdzie otworzono Honorowy Konsulat Gruzji. Liczę na to, że nasza współpraca się pogłębi i uda nam się osiągnąć więcej – mówi Nino Baakashvili, PO Ambasadora Gruzji w Polsce.
– Mamy po prostu piękną przyjaźń pomiędzy zwykłymi ludźmi i to jest myślę kwintesencja tego wszystkiego. To był właśnie pokaz pięknej przyjaźni, która jest szczególnie wartościowa, właśnie w tych trudnych czasach – mówi Wojciech Wróbel, Konsul Honorowy Gruzji we Wrocławiu.
Dziś wszyscy podkreślają jak istotna jest ta współpraca między Dolnym Śląskiem a Adżarią, a w rzeczywistości dotyczy ona między innymi wymiany doświadczeń lekarzy, samorządowców oraz przedsiębiorców. Dzięki tej współprace w ciągu ostatnich pięciu lat, polscy lekarze jeździli i uczyli się od gruzińskich, jak na przykład z powodzeniem przeprowadzać operacje na wątrobie.
– Nasi lekarze uczestniczyli w różnego rodzaju konferencjach, ale również przypatrywali się temu, co robią ich koledzy z Adżarii. Jedni od drugich mogą czegoś się nauczyć – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Honorowy Konsul Gruzji we Wrocławiu, Wojciech Wróbel, zapowiedział, że będą podejmowane kolejne inicjatywy sprzyjające wzmocnieniu dotychczasowej współpracy. Takie jak na przykład szkolenie nauczycieli o polsko-gruzińskich relacjach oraz wymiany turystyczne. Wystawę „Pięć lat partnerstwa Dolnego Śląska i Adżarii” można zobaczyć do 12 marca na ul. Świdnickiej.