Dolny Śląsk jest w czołówce jeśli chodzi o liczbę podmiotów z branży turystycznej, które obsługują płatność bonem turystycznym. To zarówno hotele, jak i miejsca, które oferują gotowe wycieczki. Dolnośląska Organizacja Turystyczna ma w swojej ofercie wiele propozycji, dzięki którym w ramach pakietu można odwiedzić atrakcje, które nie obsługują bonów turystycznych, na przykład wrocławskie zoo.
– Mamy takie pakiety, które realizują pobyt w naszym mieście, na przykład nocleg w jednym z hoteli i wejście do różnych atrakcji turystycznych, na przykład zoo, Hydropolis, ale również mniej popularne muzea, które w innych okolicznościach nie byłyby zwiedzane. Do tego spacery z przewodnikiem, rejsy statkiem po Odrze lub wycieczki meleksem – mówi Jagienka Świetlik-Prus, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Wśród atrakcji, które można zobaczyć są między innymi Kolejkowo, czyli największa wystawa makiet kolejowych w Polsce. Oprócz tego rejs po Odrze, zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, bilety do Hydropolis i Centrum Historii Zajezdnia. Możliwości jest wiele. Równie bogata oferta dotyczy całego regionu.
– Oczywiście cały Dolny Śląsk to mnóstwo atrakcji, z których można skorzystać, również płacąc bonem. Tutaj głównie proponujemy przyjazdy do miejscowości atrakcyjnych turystycznie i tam to, co wokół tej miejscowości można zobaczyć i to, co jest proponowane – to takie jednodniowe wypady. Naprawdę jest tych atrakcji bardzo dużo – dla tych, którzy lubią leniwie, kulturalnie, aktywnie. Opcji jest całe mnóstwo – podkreśla Jagienka Świetlik-Prus, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Przykładową propozycją jest 4-dniowy pobyt w Dusznikach-Zdroju dla rodziny ze zwiedzaniem Muzeum Papiernictwa. Duszniki-Zdrój to uzdrowisko na ziemi kłodzkiej z wyjątkowym klimatem.
– Duszniki-Zdrój swoją wyjątkowość zawdzięczają klimatowi, który tam występuje. Dokładniej jest to klimat subaplejski, który spływa z Zieleńca stokami Gór Orlickich i powoduje, że Duszniki są najchłodniejszym uzdrowiskiem w Polsce – zaznacza Bartosz Palej, prezes Koła Przewodników Sudeckich w Kłodzku.
W Dusznikach znajduje się także jedyny zachowany i do dziś działający młyn papierniczy, gdzie zobaczyć można produkcję papieru czerpanego. Na turystów czekają specjalne warsztaty, podczas których każdy będzie mógł wykonać własną kartkę.
– Celuloza, która trafia do nas w postaci takich wybielonych arkuszy. Następnie z nich przygotowywana jest taka masa papiernicza, to już w naszej hali produkcyjnej, w holendrze, to taki duży mikser. On łączy trzy składniki – mieli celulozę, miesza z wodą i skleja do postaci takiej jednolitej zawiesiny – zdradza Dorota Zielińska-Pytlowany, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Pakiety oferowane przez Dolnośląską Organizację Turystyczną można znaleźć na stornie dolnyslask.travel. Jego aktywacja jest bardzo prosta.
– Wystarczy aktywować bon w ZUS-ie i pobrać kod obsługi płatności bonem. Podczas rozmowy telefonicznej dokonujecie państwo płatności bonem. Nie trzeba przyjeżdżać, nie trzeba wcześniej się umawiać. Na numer telefonu przychodzi SMS, kod PIN, my go wpisujemy i płatność jest zakończona, niczym więcej się nie trzeba przejmować. To bardzo proste i wygodne – podsumowuje Jagienka Świetlik-Prus, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Bon jest ważny do końca września. Co ważne, jeśli na bonie została jakaś suma, można podzielić płatność na bon i płatność gotówką lub przelewem.