Dolny Śląsk pnie się w górę, czyli wystawa czasowa w muzeum Karkonoskim

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej” - to nazwa wystawy czasowej, którą możemy podziwiać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Dowiemy się na niej między innymi, jaka jest historia chusteczek do nosa, skąd się wzięła tradycja wyrobu koronek na Śląsku oraz czym jest białe złoto. Wystawa czasowa potrwa do 18 sierpnia.

Zapraszamy serdecznie na nową ekspozycję czasową w Muzeum Karkonoskim. „Dolny Śląsk pnie się w górę” to fascynująca przygoda przez historię rozwoju przemysłu, ale też rozwoju społecznego i ekonomicznego naszego regionu, spowodowanego powstaniem Śląskiej Kolei Górskiej pod koniec XIX wieku. Śląska Kolej Górska została zelektryfikowana już w 1914 roku, co w znacznym stopniu przyczyniło się do zmiany wizerunku i sposobu życia mieszkańców na terenie wzdłuż jej przebiegu, czyli od Görlitz aż po Wałbrzych — mówi Julita Izabela Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Wystawa pokazuje współdziałanie między koleją a rozwojem regionalnego przemysłu oraz rzemiosła, które długotrwale zmieniło ludzi i sposób ich życia.

Tutaj punkt ciężkości został skierowany na stację Jelenia Góra: historię koronki jeleniogórskiej, historię szkół koronczarskich w Jeleniej Górze, ich patronkę księżną Daisy Hochberg von Pless oraz skąd wzięła się tradycja koronek na Dolnym Śląsku — podzieliła się Julita Izabela Zaprucka.

Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo na wystawie, z katalogu lub z publikacji, która wiąże się z wystawą „Jeleniogórskiej szkoły koronki igłowej”.

Wystawa, poza samą koronką i stacją Jelenia Góra, obejmuje cały obszar przebiegu trasy Śląskiej Kolei Górskiej. Od Görlitz przez Lubań, przez Gryfów aż do Wałbrzycha. Prezentując najważniejsze aspekty związane z rozwojem danego miasta i regionu, oraz zmianą sposobu życia mieszkańców. To również rozkwit turystyki, to pierwsze pamiątki z Karkonoszy — dodaje Julita Izabela Zaprucka.

Na wystawie zaprezentowane są charakterystyczne wyroby z miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowych od chusteczek do nosa z Lubania, poprzez sześciometrowy rozkładany stół z Olszyny. Zobaczymy również koronki i porcelany.

Te wszystkie artefakty znajdą Państwo na wystawie. Zapraszam do odbycia tej fascynującej podróży szlakiem Śląskiej Kolei Górskiej w Muzeum Karkonoskim. Wystawa czynna do końca sierpnia bieżącego roku — podkreśla Julita Izabela Zaprucka.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy