Dolny Śląsk w Gruzji. Przedsiębiorcy wymieniają się doświadczeniami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W ramach projektu „Going Global” z Dolnego Śląska do Adżarii wyruszyła specjalna delegacja, w skład której wchodzą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu oraz przedsiębiorcy i wrocławscy dziennikarze, w tym nasza kamera. Celem wyjazdu jest poznanie kultury kraju partnerskiego oraz wymiana doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, między innymi w zakresie produkcji wina. Po przybyciu do Gruzji dolnośląska delegacja została powitana w siedzibie Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Najwyższej.

Między Polską a Gruzją, można powiedzieć, istnieją najlepsze relacje. Bardzo się cieszę, że te relacje są nie tylko na poziomie centralnym, ale również na poziomie regionalnym. Z wielką przyjemnością przyjmujemy polską delegację dolnośląską. W związku ze specyfiką tej delegacji, postaramy się podzielić się z nimi wiedzą o winiarstwie, wiedzą o produkcji wina, bo mamy w tym naprawdę ogromne doświadczenie – mówi David Gabaidze, przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii.

To już kolejna wizyta samorządowców z Dolnego Śląska w Adżarii. Współpraca pomiędzy regionami jest budowana już od lat i to na wielu obszarach.

Ta współpraca nabiera już takiego tempa, że po prostu te kontakty międzyludzkie owocują w wielu inicjatywach w obu naszych regionach, ale rozmawialiśmy też o tych dziedzinach, które można pogłębiać. Rozmawialiśmy o sporcie i na pewno współpraca gospodarcza jest też niezwykle istotna. Tutaj też mamy jeszcze wiele do zrobienia – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Prawie nie zostało takich dziedzin, gdzie nie mamy tych wspólnych relacji. Fotografowie kontaktują się z fotografami, artyści z artystami, malarze z malarzami. Najważniejsze jest to, że te relacje są trwałe i nie podlegają zmianom ludzi na stanowiskach – mówi David Gabaidze.

Wymiana doświadczeniami w obszarze produkcji wina pomiędzy przedsiębiorcami jest jednym z kluczowych aspektów, który jest brany pod uwagę w trakcie wizyty dolnośląskiej delegacji przez to, że region Adżarski słynie z wieloletniej tradycji winiarstwa.

Gruzińskie wino jest robione w specjalnych dzbanach zwanych qvevri, które są wkopane w ziemi. To jest unikatowa technologia, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i to też wyróżnia gruzińskie wino. Jesteśmy otwarci, chcemy się podzielić tą wiedzą, tymi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że nasi polscy koledzy skorzystają z tego – dodaje David Gabaidze, przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii.

Ta wizyta służy temu, żeby podpatrywać ten fach od najlepszych, którzy zajmują się tym często od wielu pokoleń. Na pewno będzie to cenne doświadczenie dla naszych winiarzy – zaznacza Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

W ramach tej wizyty zaplanowane jest także spotkanie delegacji z Przewodniczącym Rządu Adżarii, jak również z przedstawicielami branży spożywczej. Członkowie delegacji będą mieli możliwość zwiedzenia lokalnych winiarni oraz zobaczą od kuchni cały proces produkcji gruzińskiego wina.

Projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” dofinansowany jest z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Zobacz również

Politechnika Wrocławska była niedawno miejscem przełomowego odkrycia. Wrocławski zespół naukowców przeprowadził doświadczenie, które może zrewolucjonizować sposób konstrukcji i działania laserów. Artykuł naukowy opisujący to doświadczenie ukazał się też w prestiżowym czasopiśmie Nature Photonics.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy