Domowa Opieka Medyczna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia trwa. Coraz więcej osób zarażonych koronawirusem i coraz więcej ofiar, ale zdecydowana większość osób przechodzi zakażenie skąpoobjawowo lub bez objawów. I właśnie dla takich osób jest Domowa Opieka Medyczna. To nowy program Ministerstwa Zdrowia.

Na czym ten projekt polega  – wyjaśnia dr Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. 

  — Projekt  Domowa Opieka Medyczna oparty jest na systemie PulsoCare i polega na regularnych pomiarach saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem, pomiarach tętna i na stałym nadzorze nad pacjentem zarażonym koronawirusem. Najważniejszy jest pulsoksymetr. Mierzy on w prosty sposób nasycenie krwi tlenem. Właściwy pomiar wynosi 96-99 saturacji. Poniżej tych wyników oznacza, że u pacjenta rozwija się na przykład zapalenie płuc. Na co mogą liczyć pacjenci? Grupą włączoną automatycznie do tego programu są osoby powyżej 55. roku życia. Te osoby powiadamiane są sms-em i dostają pocztą pulsoksymetr. Również osoby obciążone innymi, poważnymi chorobami włączane są do DOM,  ale zaproszeni są wszyscy. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Zdrowia, trzeba wypełnić specjalny formularz, zarejestrować się do programu DOM i dostaje siępowiadomienie i pulsoksymetr. Pomiary saturacji są analizowane. Jeśli wyniki są niewłaściwe pojawia się alarm i do pacjenta odzywa się konsultant. I on, po rozmowie, decyduje, czy wystarczy teleporada czy konieczne jest wezwanie pogotowia – wyjaśnia dr Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy