Domy z papieru? Projekt naukowców z Politechniki Wrocławskiej coraz bliżej ukończenia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zwykła kartka papieru? Zwykły karton do pakowania? Okazuje się, że to nie są zwykłe materiały. To może być budulec. Mogą powstać budynki lub łóżka. Bo - wg naukowców z Politechniki Wrocławskiej - z papieru można zbudować po prostu wszystko. Ale najważniejsze jest to, że można stworzyć nowy, lepszy świat.

Główne zalety papieru? Jest tani, ogólnie dostępny i łatwy w transporcie.  Codziennie kilkadziesiąt ton tektury falistej produkują firmy do opakowania do mebli czy sprzętu AGD. Tak więc – tylko brać i tworzyć. 

Można stworzyć niewielkie obiekty, makiety, można stworzyć przedmioty codziennego użytku, można stworzyć meble. Można zbudować pawilony, obiekty  wystawowe. W końcu można zbudować domy mieszkalne,  budynki użyteczności publicznej –  mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Ale także budynki pomocowe, które mogą służyć osobom w trudnej sytuacji losowej, ofiarom wojen czy kataklizmów. Takie konstrukcje na świecie już powstały, ale to dopiero początek tworzenia budowli z papieru, który ma jeszcze jedną główną zaletę – dla środowiska najistotniejszą  – jest przyjazny dla środowiska, jest biodegradowalny, może być wielokrotnie przetworzony.

Głównym budulcem papieru jest celuloza, a celuloza jest najbardziej rozpowszechnionym na kuli ziemskiej naturalnym polimerem. Uznaje się, że zasoby celulozy są niewyczerpywalne –  mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

We Wrocławiu na placu Solnym w 2016 roku stanął dom z papieru, nazwany „domkiem z kart”. Zaprojektowany i wybudowany w ramach większego projektu, związanego z pracą doktorską naukowca. Cały czas trwają prace nad udowodnieniem, że papier ma dobre właściwości termiczne i izolacyjne. Niestety – łatwo może poddać się wilgoci i jest łatwopalny. 

W mojej perspektywie tych zalet jest więcej, dlatego wierzę w ten materiał. Razem z całym zespołem pracujemy nad stworzeniem użytkowego domu stworzonego w jak największej ilości z produktów papierniczych, z celulozy i wydaje mi się, że w tym materiale tkwi ogromny potencjał – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Miłość do tego materiału jest – jak widać – zaraźliwa i zwolenników budowania z papieru jest coraz więcej. 

Temat jest nowy, innowacyjny. Jak człowiek myśli o budownictwie, to w pierwszej kolejności żelbet, beton jako materiał, konstrukcje stalowe, jakaś geotechnika, hydrotechnika, lotniska, drogi, koleje, szerokie jest spektrum. Papier? to jest świeże i nieintuicyjne, stąd jeżeli to hasło padło to fajnie by było trochę o tym przeczytać, dowiedzieć się z czym to można jeść i wejść w to – mówi dr inż. Paweł Niewiadomski, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. 

Domy z tektury mogą być bardzo trwałe – nawet 20-30 i więcej lat. Więc plan, by zamieszkać w kartonie jest absolutnie realny i pożądany. 

Powinienem wręcz i jeżeli zbudujemy – jeszcze nie wiem jaką będzie miał formę i gdzie będzie zlokalizowany, ale chciałbym sprawdzić jak się w takim domu mieszka, a skoro promuję ten materiał to wypadałoby, żebym sam się poddał takiemu eksperymentowi – dodaje dr inż. arch. Jerzy Łątka z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy