Donald Tusk we Wrocławiu. Plac Nowy Targ wypełniony flagami Polski i UE

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy tu, bo chcemy zmian, chcemy, żeby Polska była wolna i europejska. Jesteśmy tu dla naszych dzieci i dla naszych wnuków - takie głosy przebijały się przez tłum, który zgromadził się na placu Nowy Targ w samym sercu Wrocławia, na wiecu Donalda Tuska. Sam przewodniczący Platformy Obywatelskiej podkreślał, że tej siły nie zatrzyma już nic. Zdradził także, że będzie walczył o wolność, o demokrację i o wszystkie te wartości, których teraz w Polsce nie ma. Zgromadzeni podkreślali, że są tutaj, bo zabrakło ich w Warszawie, na tym głównym zgromadzeniu 4 czerwca. We Wrocławiu nie zabrakło nikogo. Byli seniorzy, osoby z dziećmi oraz młodzież.

– Walczymy o Polskę, piękno i o nasze prawa. ,

– Nie ja właściwie tak nie dla siebie, nie dla matki, a dla dziecka to robię, ja sobie dam radę, spokojnie, tu kwestia jest teraz dziecka, które wchodzi w życie i musi sobie, jakoś radzić z tym, co nas otacza.

– Oczekujemy lepszej zmiany. No to priorytet. Chcemy poprzeć wszystkich. Jesteśmy z małego miasta, chcemy wolności dla kobiet i dla naszych dzieci, dla naszych wnuków.

– No chyba jak wszyscy czekamy na zmiany. No chyba to jest moja podstawowa sprawa, jak pani widzi, ten młody człowiek musi się wychowywać w normalnym kraju, a nie w kraju, który jest zarządzany tak jak jest zarządzany. No i tak nam się nie podoba, no i tylko dlatego. Jeżeli człowiek, się wychowywał na początku demokracji w 89’, i  to wszystko się zmieniło. No i ktoś to zburzył. Żałujemy, że nie byliśmy w Warszawie. No ale, ale jesteśmy tutaj.

– Jesteśmy tu, gdzie w każdy Polak powinien być. Jesteśmy za wolnością, za miłością, do Polski, za demokracją. Przeciw złodziejstwu i złu, które PIS nam zgotował. Dość.

– Byliśmy już w obronie sędziów i to mnie buduje. Byli sami w naszym wieku, jak byłem z żoną, kolega był z żoną, ale nie było młodzieży. Buduje mnie to, że coraz bardziej to do młodzieży dociera. Żebyśmy mieli normalny sąd, żebyśmy mieli normalny Trybunał Konstytucyjny, żebyśmy mieli normalnych ludzi, którzy się nie zabijają, nie obrażają się.

– Przyjechałem z Nowego Sącza, więc nie jestem miejscowy. Jestem z dawnego bastionu PISu można powiedzieć tak, ale przyjechałem, by po pierwsze zwiedzić Wrocław. Pierwszy raz tu jestem, bardzo mi się podoba, tak że bardzo miło to przeżywam. No i przy okazji przedłużyłem sobie pobyt, żeby właśnie móc tutaj potowarzyszyć. Nie miałem możliwości być w Warszawie na tym marszu, który był także postanowiłem wykorzystać to i spotkać się tutaj dzisiaj. Chciałbym usłyszeć, że jesteśmy w stanie faktycznie wybory wygrać, że będzie poważna reforma polskiej telewizji, bo to co się dzieje w TVP Info jest po prostu skandaliczne, niedopuszczalne. I żeby ci pseudo dziennikarze nie mogli już tak okłamywać ludzi, przez to właśnie jest taka sytuacja w kraju, jaka jest. No i chciałbym też usłyszeć to, że nie będzie tego rozdawnictwa, które po prostu no nas zadłuża, bo ja mam 30 lat, nie dostaje nic od państwa, a jeden co to zabierane jest mi to w podatkach? Ja nie mam żony, nie mam dzieci, więc chciałbym usłyszeć jakiś pomysł, dla tych właśnie trzydziestolatków  – mówili uczestnicy wydarzenia.

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień. Chciałbym z tego miejsca Wrocławia pozdrowić wszystkie wrocławianki  i wrocławian, a także gości i w tym wyjątkowym dniu naszego święta, bo dzisiaj jest świętego Jana, Święto Wrocławia, pozdrawiamy całą Polskę i witamy bardzo serdecznie We Wrocławiu – mówił  Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

 Oczekiwań było wiele, ale co najważniejsze na twarzach, które licznie wypełniły plac Nowy Targ we Wrocławiu nie brakowało uśmiechu. Tym razem polskiego hymnu nikt nie zagłuszył. Do Wrocławia przybyli także samorządowcy z wielu zakątków Polski.

– Chcemy być, chcieliśmy być i tak jak od 4 czerwca pojechaliśmy do Warszawy, gdzie pokazaliśmy, że zależy nam na demokracji. Zależy nam na wolnej Polski. Zależy nam na Polsce samorządowej – mówił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

– Jest młodzież, są seniorzy, są zwykli ludzie, są także samorządowcy, bardzo duży samorządowców z całej Polski. To jest bardzo ważne, bo samorządowcy wiedzą, że demokracja i samorząd to jedno, że radosna szkoła czyste powietrze to jest to, na czym nam naprawdę zależy – mówił  Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej mówił przede wszystkim o niegodnym obsadzaniu spółek skarbu państwa. Wspomniał o widmie wybuchu wojny domowej w Rosji i nadchodzących wyborach w październiku.

– Słuchajcie, znowu serce bije mi szybciej. Wytrzymam do jesieni, nie obawiajcie się. Ale kiedy widzę te tysiące osób, kilka tygodni w Jeleniej Górze, niecały tydzień temu w Kłodzku, w Poznaniu, w Warszawie pół miliona ludzi. I dzisiaj, kiedy widzę tu cały plac Nowy Targ. Cała Europa widzi, że tu jest Polska – mówił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy