DPIN współpracuje z Platformą Przemysłu Przyszłości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki to niezwykłe miejsce na mapie Wrocławia. Nie raz informowaliśmy państwa o innowacjach jakie mają tu miejsce. Dziś niezwykły dzień - podpisanie umowy o współpracy z Platformą Przemysłu Przyszłości.
  • Zajmujemy się tzw. miękkimi działaniami wspierającymi polską gospodarkę w kierunku transformacji do czegoś co nazywamy Przemysłem Przyszłości, przemysłem 4.0. czyli mówię o takim przemyśle, który oparty jest w dużej mierze technologiach IT, na robotyzacji, cyfryzacji, stosowaniu technologii przyrostowych. Dlatego właśnie dziś jesteśmy w DPIN, bo tu te technologie przyrostowe są w szczególny sposób eksponowane i udostępnione przedsiębiorcom do wykorzystania – mówi Piotr Bober, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości.

Zależy nam na współpracy w Platformą Przyszłości, ponieważ mamy bardzo podobne cele. Chcemy wspólnie rozwijać przemysł szeroko pojęty 4.0. W hali, gdzie się znajdujemy, mamy elementy tego przemysłu 4.0. To samobieżne roboty czy drukarki 3D. Chcemy w tym kierunku sie rozwijać, to jest przyszłość i w tym kierunku chcemy podążać – mówi Maciej Klóska , prezes DPIN.

Tak naprawdę to jest kwestia koncepcji jaka wiąże się z tymi robotami. Naszym celem nie było stworzenie samego robota do konkretnego zadania, ale stworzenie platformy robotycznej, którą można łatwo zaadoptować na swoje potrzeby. I to jest sukces naszego projektu. My dostarczamy robota w formie komputera, na którym naukowcy mogą pracować – tłumaczy Piotr Szlachcic, Firma Leo Rover.

Wspólną naszą inicjatywę, która zamierzamy w tym roku wprowadzić, to właściwie dwie inicjatywy. Pierwsza będzie dotyczyć szkolenie nauczycieli w zakresie robotyki i wykorzystania drukarek 3D, które pojawiły się w szkołach w ramach tzw. laboratoriów przyszłości. To jest taki program, na który Ministerstwo Nauki przeznaczyło 1 mld. zł., a który zaowocował tym, że w szkołach pojawiło się mnóstwo sprzętu. Ale trzeba teraz tych nauczycieli przygotować, żeby oni nauczyli się z tego korzystać. I drugi nurt współpracy to tzw. standaryzacja showroomów 3D. Brzmi kosmicznie. My w naszej siedzibie mamy taki showroom, czyli pokazowy obiekt w którym jest wiele drukarek 3D. My to następnie pokazujemy przedsiębiorcom i wycieczkom szkolnym, żeby wszyscy się uczyli jak to działa i funkcjonuje. Tutaj w DPIN też coś takiego może funkcjonować, chcemy wspólnie to robić i chcemy zachęcać inne ośrodki w Polsce, żeby takie showroomy 3D organizowały u siebie. Chcemy do tego przygotować wszystko – jak to zrobić, co trzeba kupić, w co wyposażyć, jak z tego korzystać włącznie ze scenariuszami lekcji – dodaje Piotr Bober.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy