Dramatycznie brakuje krwi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do wakacji jeszcze dużo czasu, a w RCKiK już jest dramatyczna sytuacja. Brakuje praktycznie wszystkich grup krwi - A i 0 Rh+, A,B i 0 Rh-. Krwiodawcy są pilnie poszukiwani. Każdy dawca i każda kropla krwi jest już teraz na wagę złota.

We wrocławskich szpitalach w ostatnich miesiącach nie wykonywano zbyt wiele operacji. Koronawirus drastycznie ograniczył także planowe zabiegi. Kolejka pacjentów się wydłużyła. 

W USK ostatnio musieliśmy wyhamować planowe przyjęcia.  Teraz odmrażmy, coraz więcej jest planowych operacji – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu. 

W klinikach przy ul. Borowskiej od kilku dni codziennie lekarze wykonują co najmniej 50 zabiegów. Każdy wymaga zapasu krwi. Bez niej nie można przystąpić do operacji.  

—  Pacjenci z chorobami onkologicznymi nie mogą czekać. Tak samo pacjenci z tętniakami aorty brzusznej czy kardiologiczni muszą być operowani niezwłocznie. Bez zabezpieczenia w krew nie jesteśmy w stanie tych zabiegów przeprowadzić – mówi  prof. Dariusz Janczak, Klinika Chirurgii Naczyniowej w USK we Wrocławiu. 

Tymczasem krwi brakuje. W RCKiK zdarzają się dni, kiedy przychodzi dwukrotnie, trzykrotnie mniej krwiodawców. 

— Każda kropla się dla nas liczy i każdy krwiodawca jest dla nas ważny, drogocenny – mówi dr Małgorzata Szymczyk-Nużka, z RCKiK we Wrocławiu. 

Łukasz Horoszkiewicz jest muzykiem, raperem, tekściarzem i dawcą krwi. Po raz pierwszy oddał krew we wrześniu zeszłego roku. 

Bałem się, że zemdleję, ale lubię wyzwania, więc nie ma żadnego problemu – mówi Łukasz Horoszkiewicz, raper, dawca krwi. 

Ale zanim oddał krew za namową Adrianny Franc wspólnie napisali tekst, Łukasz skomponował muzykę i wszyscy zaśpiewali, a właściwie zarapowali. Wszystko po to, by zdobyć nowych krwiodawców. 

— Nawet znajomi do mnie piszą, że podoba im się, puszczają mi kawałki z radia. Coś niesamowitego – dodaje Łukasz Horoszkiewicz, raper, dawca krwi.

To bardzo ważne, bo krwi brakowało i nadal brakuje. 

— Apelujemy do dawców wszystkich grup krwi. Każda grupa jest nam potrzebna. Prosimy dawców z grupami dodatnimi, ujemnymi. Szczególnie właśnie ujemnymi, bo grupy ujemne można przetoczyć wszystkimi dodatnim – mówi dr Małgorzata Antończyk z RCKiK we Wrocławiu. 

Po kilku miesiącach Łukasz wrócił do RCKiK – oddać krew i podzielić się swoją najnowszą płytą. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy