Drony i niespodziewane wizyty kontrolne – tak wrocławscy strażnicy miejscy walczą z kopciuchami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławska Straż Miejska po raz kolejny rozpoczyna patrole powietrzne z użyciem specjalnych dronów, nowoczesny sprzęt ma im pomóc wyśledzić palenie odpadami w piecach.W tym momencie straż miejska ma do dyspozycji cztery drony, dzięki nim będą wyłapywać osoby, które palą śmieciami w piecach.

Tylko w tym roku w ramach akcji „Zmień piec” wrocławscy strażnicy miejscy skontrolowali ponad 1700 pieców i wystawili 127 mandatów na kwotę ponad 39 tys. zł. Ustawa antysmogowa zakłada wymianę kotłów bezklasowych tzw. kopciuchów do 1 stycznia 2024 r. oraz zakazuje używania paliw słabej jakości.

Jeżeli chodzi o liczbę zgłoszeń to jest ona mniej więcej stała i kiedy spada temperatura to tych zgłoszeń jest wówczas najwięcej. I w zależności od tego jaki charakter ma nieruchomość, bo może to być np. kamienica i wtedy jest to kilkanaście, kilkadziesiąt nieruchomości na raz do przeprowadzenia, choć wiadomo, że zgłoszenie jest jedno. Jest przyjęta tzw. ustawa antysmogowa, która zobowiązuje do wymiany tych piecy do lipca 2024 r. Mówimy tutaj o kotłach, tzw. bezklasowych i następny termin jest dla tych kotłów nowszej generacji do 2028 r. – mówi st.spec. Maciej Górdecki, Wrocławska Straż Miejska.

Niezapowiedziane wizyty w domach wrocławian odbywają się miedzy 6.00 a 22.00, a w miejscach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza – przez całą dobę. Strażnicy miejscy kontrolują osobiście, ale używają też specjalnych dronów z kamerą termowizyjną i urządzeniem do badania zawartości dymu.

Drony mają dwa porty, do których można podczepić różne urządzenia, np. kamerę termowizyjną, którą mamy, urządzenie, które bada jakość powietrza. Tzw. „Nosacz 2” z taką rurką podlatuje pod komin i w cudzysłowie wącha ten dym i wykazuje mi na telewizorku czy jest przekroczenie, jeżeli są przekroczone normy na czerwono to wchodzą chłopaki czy dziewczyny, patrol wchodzi i sprawdza konkretnie co jest w piecu, bo nam wykazuje, że są spalone odpady. No i kamera z zoomem optycznym bardzo takim mocnym, że ja z wysokiej odległości mogę sobie za płot zajrzeć jak ktoś nie mnie nie chce wpuścić, np. jakieś tam nielegalne wysypiska śmieci. To są te trzy podstawowe rzeczy, do których te drony można podczepić do urządzenia – zdradza st. straż. Paweł Kwiotek, zespół monitoringu mobilnego, Wrocławska Straż Miejska.

W ramach miejskiego programu KAWKA osoba, która wymieni piec nie spełniający norm ekologicznych, może dostać do 15 tys. zł jako zwrot kosztów montażu nowego źródła ciepła. Warto się pośpieszyć – 2021 to ostatni rok najwyższych dopłat.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy