Drony policyjne monitorują przejazdy kolejowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przejazdy kolejowe - to są newralgiczne i szczególnie niebezpieczne miejsca na mapie naszego miasta, dlatego takie obszary są regularnie monitorowane przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w tym za pomocą dronów policyjnych. Akcja policyjna, która ma na celu sprawdzić czy kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego, została między innymi przeprowadzona w rejonie przejazdu kolejowego w Leśnicy.

Na przejazdach kolejowych pojawiamy się regularnie, ponieważ dochodzi tam często do bardzo tragicznych wypadków. Praktycznie każde zdarzenie na przejeździe kolejowym kończy się śmiertelnie – mówi mł. asp. Rafał Gredżuk, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu.

Kierowcy, którzy nie zachowują należnej ostrożności i łamią przepisy drogowe karani są mandatami zgodnie z nowym taryfikatorem, który obowiązuję od 1 stycznia 2022 roku. Co oznacza, że za wykroczenia popełnione w rejonie przejazdu kolejowego niezdescyplinowani kierowcy mogą dostać karę nawet w wysokości 2 tys. zł.

Monitorujemy, obserwujemy czy kierowcy po prostu popełniają wykroczenia na samym przejeździe, nie stosując się do obowiązujących przepisów. Jeśli takie wykroczenia rejestrujemy, a używamy do tego dziś drona, to kierowcy są zatrzymywani i dyscyplinowani zgodnie z obowiązującym taryfikatorem – mówi mł. asp. Przemysław Ratajczyk, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Niestety taka akcja po raz kolejny wykazała, że osób, które zachowują się w sposób skrajnie nieodpowiedzialny nie brakuje.

Niestety potwierdziły się nasze obawy odnośnie kierowców, którzy nie stosują się tutaj do obowiązku i kontynuują jazdę pomimo opuszczających się barier albo ruszają w momencie, kiedy te zapory jeszcze się nie podniosły – dodaje mł. asp. Rafał Gredżuk.

Jak zaznaczają funkcjonariusze skutki takiego zachowania nie raz są tragiczne. Więc nie przestają apelować do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. Drony policyjne jednak pojawiają się nie tylko w rejonie przejazdów kolejowych.

Staramy się też monitorować ruch pieszych czy przechodzą w miejscach zabronionych i stosują się do sygnalizacji świetlnej, bo to też są obowiązki, na które zwracamy uwagę. Staramy się kontrolować rowery, hulajnogi elektryczne. Na autostradzie można nas spotkać pod kątem wyprzedzenia pojazdów ciężarowych – mówi mł. asp. Rafał Gredżuk, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu.

Wysokie mandaty spowodowały, że kierowcy trochę zdjęli nogę z gazu. Działania z używaniem drona przez policjantów są skuteczne, dlatego na pewno będą kontynuowane.

Nie oszukujmy, wysokie mandaty wielu odstraszyło od zachowań niezgodnych z przepisami. Im będzie mniej zdarzeń drogowych, im kierowcy będą bardziej stosować się do przepisów, tym będzie bezpieczniej dla nas wszystkich i o to w tym chodzi – zaznacza mł. asp. Przemysław Ratajczyk.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy