Droższe Święta, tańsze prezenty. Jak z inflacją radzą sobie wrocławianie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najstarsze przekazy dotyczące Świętego Mikołaja pochodzą z VI wieku, chociaż żył na przełomie III i IV. Znany był z czynienia cudów i pomocy biednym i potrzebującym. Mimo to, Święty Mikołaj w różnych częściach świata nazywa się inaczej i przychodzi w innym terminie.

Myślę, że można jeszcze powiedzieć o postaciach, które obdarowują dzieci w tych dniach, ale nie są to postacie święte. Tak na przykład w Szwecji zamiast Świętego Mikołaja mamy tu postać skrzata Jultomten, który pojawia się z prezentami nie 6 grudnia, ale w wigilijny wieczór – mówi Małgorzata Michalska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

We Francji prezenty rozdaje Pera Noel, czyli Bożonarodzeniowy Ojciec, który jest postacią świecką, niezwiązaną z tradycją katolicką, chrześcijańską, ani anglosaską.

Można by jeszcze wspomnieć o naszych wschodnich sąsiadach, czyli o Rosji. Tutaj również Święty Mikołaj, szczególnie w tradycji kościołów wschodnich jest czczony, ale spotykamy się tutaj ze świecką postacią Mikołaja, który w Rosji nazywany jest Dziadkiem Mrozem – mówi Małgorzata Michalska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ceny są bardzo wysokie i odczuwamy to wszyscy.

Przyjazd z Anglii mnie najwięcej kosztował. Pod tym względem na pewno najdroższe. Prezenty nie, najważniejsza jest teraz obecność, po czasie w którym wszyscy się dystansowali, to nieistotne są te prezenty. Każdy już ma tego dosyć, tego siedzenia online, więc tylko obecność, tylko przyjaźń, tylko rodzina, ten czas poświęcony – to jest najważniejsze.

W pewnym sensie jest to związane z inflacją, ale mieliśmy też wydatki mocno nieprzewidziane i to wszystko tak się nałożyło na siebie, że prezenty są po prostu uboższe.

Nie da się wymierzyć pieniędzmi uczuć, którymi kogoś darzymy, więc raczej kupuje prezenty zawsze od serca. Uważam, że na przestrzeni pięciu, dziesięciu lat rzeczywiście jest odczuwalny skok cen, biorąc też pod uwagę to, co się dzieje na rynku pracy – że ludzie tej pracy nie mają.

Wiadomo, że jest drożej, ale to co zaplanowałam, zrobiłam dużo wcześniej.

Zrobiliśmy wino własnej roboty, dlatego nie odczuwamy tego w ogóle. Każdy dostał po butli. Nie zgadzamy się na pesymizm na święta!

Pozostaje tylko życzyć zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy