Drugie święta Bożego Narodzenia w pandemicznej rzeczywistości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
3 grudnia na wrocławskim rynku miała rozbłysnąć choinka. Nasza kamera także miała tam być i relacjonować dla Państwa te wydarzenia . Dzień wcześniej prezydent Jacek Sutryk podjął decyzję o zapaleniu choinki bez dodatkowych zgromadzeń. To już drugie święta Bożego Narodzenia kiedy musimy się przyzwyczaić, że niektóre tradycje muszą poczekać.

Generalnie jest tak, że tradycje są bardzo silnie w Polsce związane ze świętami. Różne dla różnych domów – 12 potraw, prawie wszędzie jest choinka, a prezenty przynosi Gwiazdor albo Mikołaj. W tym aspekcie niewiele się zmieni w trakcie pandemii – mówi Beata Rajba, psycholog Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Wszelkie ograniczenia wynikające z pandemii wpływają na osłabienie relacji rodzinnych. Sam temat obostrzeń i szczepień stał się kolejną kością niezgody przy wigilijnym stole, zaraz obok polityki czy tematów religijnych. 

– Nasze badania pokazują, że poszerzył się nie tylko dystans społeczny, ale przede wszystkim emocjonalny. Spotykając się rozmowy są bardziej kurtuazyjne, jesteśmy zantagonizowani. Częściej się kłócimy o COVID czy politykę i sprawy rodzinne. Jesteśmy bardziej wściekli i mniej otwarci na innych ludzi – dodaje Beata Rajba, psycholog Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Doktor Beata Rajba psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej zdradza nam, że bardzo szybko będziemy chcieli powrócić do wszystkiego co znamy i za czym tęsknimy. Do tej pory jednak, można zastanowić się, które tradycje są dla nas niezbędne. 

Musimy się zastanowić, które tradycje są dla nas ważne albo które nam pasują. Wydaje się, że w wielu domach scenariusz jest taki sam – sprzątanie, mycie okien, zakupy w pośpiechu. Często przez to do stołu wigilijnego siadamy zdenerwowani, zmęczeni i niechętni do tego, żeby obchodzić święta – podsumowuje Beata Rajba, psycholog Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Miejmy nadzieję, że nawet te tradycje, których nie lubimy, za rok już powrócą. Aby to jednak było możliwe musimy się szczepić i przestrzegać obostrzeń.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy