Drugie takie narodziny na świecie we wrocławskim Zoo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zaglądamy do wrocławskiego Zoo, aby sprawdzić jak miewają się płaszczki, które przyszły tutaj niedawno na świat. Wrocławski Ogród Zoologiczny ma prawdziwy powód do dumy, ponieważ to drugie takie na świecie i pierwsze w Europie narodziny zagrożonych wyginięciem patelnic wstęgoogonowych. Do tej pory odnotowano je jedynie w Australii. Do wyjątkowego odkrycia doszło 16 września, kiedy to jeden z pracowników wrocławskiego Zoo podczas obchodu odkrył nowego mieszkańca Afrykarium.

Codziennie rano robimy obchody, sprawdzamy co słychać u naszych podopiecznych i pierwsze naszym zdziwieniem była mała płaszczka wstęgoogonowa, która była dla nas kompletnym zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się tego, nic nie wiedzieliśmy o rozrodzie, o faktycznym terminie ciąży u płaszczek – mówi opiekun zwierząt w Afrykarium Bartosz Gryla.

Nowi lokatorzy wrocławskiego zoo zdążyli już przyciągnąć wielu ciekawskich.

Byliśmy zachwyceni, bo na co dzień nie ogląda się tego typu zwierząt

Słyszeliśmy, że to obecnie największa atrakcja we wrocławskim Z oo

Przyjechaliśmy na wycieczkę, aby zobaczyć jak te płaszczki wyglądają- mówią zwiedzający zoo.

Wrocławski ogród zoologiczny jest jednym z trzech ośrodków w Europie, które posiada pary hodowlane z tego gatunku. Są to duże osobniki, trudne w hodowli, między innymi ze względu na specyficzne warunki żywieniowe.

Dorosłe płaszczki jedzą głównie ryby. Jako młode jadły kalmary, krewetki. Teraz jedzą ryby na zmianę, czy to jest dorsz, pstrąg najczęściej śledź, makrela. Staramy się urozmaicać im dietę, dodatkowo dodajemy suplementy diety w postaci tabletek z jodem -dodaje opiekun ryb.

Patelnica wstęgoogonowa to gatunek przydennej płaszczki występującej w Oceanie Spokojnym – od wybrzeży Afryki po Japonię. Zamieszkuje głównie wody przybrzeżne i rafy koralowe. To gatunek wciąż mało poznany, nie wiadomo, jaka jest liczebność populacji, ile lat żyje oraz jak wygląda rozród. Niestety płaszczki te są aktualnie zagrożone wyginięciem ze względu na eksploatacje rybacką i środowiskową.