Duety Akademii Muzycznej nagrodzone

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Młodzi, zdolni i docenieni na arenie krajowej. Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu zdobyli nagrody w prestiżowym konkursie duetów instrumentalnych i wokalnych. To duże wyróżnienie dla wrocławskiej uczelni i ogromny sukces dla młodych artystów.

Mateusz Słowikowski wiedział, że chce grać na fortepianie od kiedy skończył 6 lat. Teraz będąc na studiach licencjackich, zdobywa nagrodę za nagrodą. W prestiżowym międzyuczelnianym konkursie duetów kameralnych występował w dwóch duetach: z wokalem i instrumentem. W obu kategoriach zdobył najwyższe nagrody.

Przygotowanie się do jednej kategorii na pewno jest już czasochłonne i trzeba poświęcić na to dużo energii i pracy, a co dopiero dwie kategorie. Wtedy mamy dwa razy więcej roboty. Trudne było to, żeby logistycznie umawiać się na próby, bo trzeba było robić podwójny próby, a w trakcie pandemii wiadomo, te możliwości na spotykanie się są ograniczone – mówi Mateusz Słowikowski, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu, fortepian.

Ale mimo tego artyści przygotowywali się intensywnie, a sam udział w konkursie był dla nich odskocznią od codzienności, tak różnej dla muzyków odkąd trwa pandemia.

Teraz niestety nie ma tych koncertów. Mamy strasznie mało możliwości, żeby występować i startować w konkursach, ponieważ wszystko jest przekładane lub odbywa się w formie nagrań. To było takie przyjemne odświeżenie, że w końcu można było wystąpić. Pierwszy etap był na żywo dla jurorów. To było coś naprawdę cudownego, a jeszcze dodatkowo zwieńczone sukcesem, co dodaje skrzydeł – dodaje Teresa Swianiewicz, studentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, sopran.

Dla nas muzyków najważniejsze jest to, żeby nie grać do szuflady. Jednak robimy to dla ludzi. Niestety teraz jest to nie do końca możliwe, a nagrania nie oddają takiego wrażenia jak podczas koncertu – zaznacza Karolina Podorska, studentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, skrzypce.

Studenci opowiedzieli nam o swoim sukcesie, a już chwilę później rozpoczęli kolejną próbę. Pod okiem doktor habilitowanej Julity Przybylskiej-Nowak przygotowują się do kolejnych wyzwań. Wszyscy cieszą się zwycięstwem, ale myślami są już przy nadchodzących konkursach.

Emocje oczywiście są pozytywne, ale nie można osiadać na laurach. Wydaję mi się, że to jest najlepszy bodziec do pracy dalej. Pokora i praca, bo sukces jest bardzo przyjemną sprawą, ale krótkotrwałą. Jeżeli nie potrafimy go utrzymać, w zasadzie nie jest sukcesem. Po wywiadzie idziemy na kolejną próbę, będziemy dalej pracować – wyjaśnia dr hab. Julita Przybylska-Nowak, pedagog prowadzący klasę kameralistyki.

Idea samego konkursu powstała w murach wrocławskiej uczelni, bo to Akademia Muzyczna imienia Karola Lipińskiego jest inicjatorem Międzyuczelnianego Polskiego Konkursu Duetów Instrumentalnych i Wokalnych. Obecnie konkurs jest organizowany przez wszystkie uczelnie muzyczne w Polsce, a przewodniczący jury jest prorektor Magdalena Blum.

Tutaj w kategorii instrumentalnej przewaga naszego zespołu była tak duża, że nie przyznano drugiej nagrody. Ta przewaga była naprawdę kolosalna, a sukces spektakularny, bo świadczy o tym, że mamy i świetną instrumentalistkę, bo wygrała skrzypaczka, i świetną pianistykę. W kategorii duetów wokalnych wygraliśmy znowu, bo nie przyznano pierwszego miejsca, natomiast najwyższą punktacje zdobyła nasza studentka – podsumowuje prof. dr hab. Magdalena Blum, prorektor ds. Artystycznych i Naukowych oraz Kierownik Katedry Kameralistyki AMKL.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy