Duża Scena Teatru Polskiego we Wrocławiu przejdzie metamorfozę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Duża Scena Teatru Polskiego im. Jerzego Grzegorzewskiego przy ul. Zapolskiej we Wrocławiu zostanie wyremontowana. Prace budowlane mają rozpocząć się już w kwietniu lub maju bieżącego roku. Wszystko będzie zależało od tego, kiedy zostanie wybrany wykonawca na realizację tego zadania. Zakończenie całej inwestycji jest przewidziane na koniec 2026 roku.

Budynek, ta widownia i całe zaplecze jest mocno wyeksploatowane. To będzie parę lat ciężkiej pracy, aby teatr był piękniejszy, nowszy, bardziej nowoczesny, przystosowany do lepszej akustyki, dla odbioru widzów – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Inwestycja obejmie przebudowę widowni, foyer oraz wymianę instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego. W ramach remontu widownia przejdzie metamorfozę i całkowicie zmieni swoje oblicze. 

To co widzimy tutaj, jeżeli chodzi o widownię, nie pozostanie nic. Łącznie z fotelami, i częścią konstrukcyjną, jeżeli chodzi o podświetlenie tej widowni. Ta widownia zmieni się nie tylko kolorystycznie, ale też i funkcjonalnie – mówi Kazimierz Budzanowski, z-ca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Koszt tej inwestycji to ponad 46 mln zł.

37 milionów złotych to jest łączne dofinansowanie, które jest z Unii Europejskiej i z budżetu województwa dolnośląskiego. Zakres prac to prawie 50 milionów złotych, które trzeba wykonać. Przetarg jest ogłoszony. Teatr Polski to jest symbol Wrocławia. Ma historię już powojenną i też burzliwą w ostatnich latach. Dlatego tym bardziej jest istotne, aby ta scena odzyskała blask nie tylko fizyczny, ale żeby stała się miejscem otwartym dla wszystkich grup teatralnych, koncertów, a do tego są potrzebne nowoczesne warunki – mówi Krzysztof Maj, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Teatr Polski we Wrocławiu planuje również wnioskować o dofinansowanie w ramach unijnego programu „FENIKS”.

-Ilość środków, która jest do realizacji w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027” – w skrócie „FEDŚ” – nie daje możliwości zrealizowania tych zadań związanych z przebudową „Sali 205”, garderób i tego, co dotyczy sceny i zaplecza sceny z wyposażeniem. Chcemy to zrealizować w ramach tego drugiego projektu – mówi Kazimierz Budzanowski, z-ca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Na czas trwania remontu spektakle, które odbywały się na Dużej Scenie nie zostaną zawieszone. 

Kameralna Scena cały czas będzie pracować. Tak że będziemy ją mocno eksploatować. Natomiast wiele przedstawień ze sceny głównej będziemy przenosić na Świebodzki. Trwają prace adaptacyjne. Pierwszym tytułem będą „Szewcy” i później kolejne. Widownia na Świebodzkim będzie powiększona do 200 miejsc, tak że gabarytowo się zmieścimy – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy