Dużo zakażeń Covid. Czy zniesienie obostrzeń to dobry pomysł?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Codziennie w Polsce są tysiące nowych zakażeń na Covid. Ale nie to jest najgorsze. Codziennie z tego powodu umiera od 100 do 200  osób. Takich dramatycznych danych nie ma nigdzie na świecie. 

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że to nie jest koniec pandemii. My zachęcamy wszystkich, którzy się nie zaszczepili, żeby to zrobili. Z tego względu, żebyśmy pamiętali, że możemy przenieść zakażenie na inną osobę. Możemy pojechać do swojej babci, do wujka, którzy są leczeni onkologicznie i niestety takie zakażenie dla takiej osoby może skończyć się fatalnie – mówi dr Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w USK we Wrocławiu. 

I tacy pacjenci są w szpitalu – z bardzo ciężkim przebiegiem choroby, z niewydolnością oddechową i krążeniową. Wielu starszych pacjentów nie ma szans na przeżycie. 

Zakażenie ciężkie koronawirusem nadal jest śmiertelne. I mieliśmy możliwość sprawdzić to na oddziale wielokrotnie. Śmiertelność tych pacjentów nadal jest bardzo duża – mówi prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

Z tych osób, które teraz są hospitalizowane to widzimy, że są to osoby z zaburzeniem odporności, osoby po i w trakcie leczenia onkologicznego, zwłaszcza w trakcie chemioterapii, osoby dializowane, czyli w skrócie te osoby, których układ immunologiczny nie działa tak jak powinien – mówi dr Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w USK we Wrocławiu. 

Dlatego właśnie ze względu na bezpieczeństwo najsłabszych nie powinniśmy – zdaniem lekarzy – rezygnować z noszenia maseczek i nadal namawiać tych, którzy się nie zaszczepili, by z tego skorzystali. 

 –  Rzeczywiście tempo szczepień, zainteresowanie ludzi, przekonanie, że trzeba się szczepić spada. A co do tego nie ma żadnych wątpliwości, że to jest jedyna, dostępna metoda przejścia – bo nie uchronienia się – tylko łagodnego przejścia choroby dużo lżej.  I to mówię z pełnym przekonaniem. Widzimy u naszych pacjentów ciężko obciążonych, którzy chorują po zaszczepieniu dużo lżej i trudno mi sobie wyobrazić co by było, gdyby ci ludzie nie byli zaszczepieni – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Dlatego lekarze przekonują – nie czas na luzowanie obostrzeń mimo że każdy z nas ma dość noszenia maseczek. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy