Dworczyk: Otwieramy zapisy na szczepienia dla kolejnych grup

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Kolejna grupa seniorów jest już uprawniona do szczepień. Od dziś rejestrować mogą się osoby, które skończyły 65 i 66 lat. Zainteresowanie szczepionką jest bardzo duże, bowiem od północy do godziny 14:00 zarejestrowało się blisko 345 tysięcy osób. W ostatnich dniach wiele mówiło się o skutkach ubocznych szczepionki firmy AstraZeneca, jednak lekarze i specjaliści podkreślają, że preparat jest bezpieczny, co zagwarantowała także Europejska Agencja Leków.

To jest proszę państwa dobry prognostyk, natomiast cały czas jest to wyraźnie mniej jeśli chodzi o proporcje niż wcześniej. Ponawiamy apel o to, aby nie obawiać się. Jest to preparat niestwarzający zagrożenia, jest to preparat, którym rekomendują szczepienie lekarze i naukowcy. Korzystajmy z tej możliwości – podkreśla Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

A sytuacja w szpitalach z godziny na godzinę staje się coraz bardziej dramatyczna. W tym momencie zwolnienie się łóżka wiąże się z kolejną przegraną walką. COVID-19 sieje spustoszenie, dlatego tak ważne jest szczepienie się każdą dostępną szczepionką. Od wtorku rusza rejestracja osób w wieku 60-64.

To oznacza, że powoli będziemy widzieli na horyzoncie zakończenie pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień. To zakończenie nastąpi oczywiście w II kwartale, który zbliża się wielkimi krokami. Mamy nadzieję, że wtedy nastąpi bardzo duże przyśpieszenie i będziemy mogli przejść do masowych szczepień populacyjnych – zaznacza Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Seniorzy do 69 roku życia szczepieni są AstraZenecą, a starsi 70+ szczepionkami opartymi na mRna, czyli Pfizerem i Moderną, dlatego 25 marca rusza ponowna rejestracja dla tych osób, które jeszcze nie przystąpiły do szczepienia. 

– Seniorzy musieli czekać do 25 marca, ta grupa nie mogła się zapisywać wcześniej, bo do tego czasu nie wiedzieliśmy, jakie są harmonogramy dostaw szczepionek Pfizera i Moderny na II kwartał. Teraz punkty szczepień uzupełniają kalendarze. Ten tydzień jest bardzo intensywny, bo w trzy z pięciu dni roboczych ruszają kolejne zapisy – wyjaśnia szef Kancelarii Rady Ministrów.

Minister Dworczyk podkreśla także, żeby przychodzić na umówione szczepienia, bo inaczej dezorganizuje to pracę punktów szczepień. W ostatnich dniach to również był duży problem, bo pacjenci po prostu się przestraszyli. Wciąż jednak mają szansę na szczepionkę, ale…

Teraz będą musieli czekać na swoją kolej, dlatego że dochodzącą cały czas nowe grupy osób, które się zapisują. Ta liczba osób rośnie, w związku z czym, jeśli ktoś nie wstawił się na szczepienie lub nie zarejestrował. Teraz, chcąc się zarejestrować, musi się liczyć z odpowiednio długim czasem oczekiwania – dodaje Dworczyk. 

Przypomnijmy, że na szczepienie zapisać się można poprzez infolinię, internetowo, ale także w przychodni. 

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy