Dyrektor Opery Wrocławskiej zostaje. Zarząd województwa odwołał decyzję poprzedników

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dyrektor Opery Wrocławskiej - Tomasz Janczak na razie pozostanie na stanowisku. Poprzedni zarząd województwa dolnośląskiego postanowił odwołać dyrektora, ale po interwencji wojewody, sprawa się przeciągnęła. Na kilka dni przed wejściem decyzji w życie, nowy zarząd ogłosił, że na razie dyrektor pozostanie na stanowisku do czasu zakończenia kontroli.

Zarząd województwa cofnął decyzję poprzedników, który zdecydowali się odwołać dyrektora Opery. Wojewoda zawiesił decyzję, ale miała wejść w życie 18 czerwca, dlatego zapadła kolejna o cofnięciu odwołania. 

  • Jako nowy zarząd województwa dolnośląskiego, czekamy na raport dotyczący działalności dyrektora opery. Raport, który ma niejako przedstawić podstawy, ale i niedociągnięcia, które w operze powstały. Tego raportu nie mamy. Nie chcieliśmy podejmować decyzji pochopnych czy brnąć w decyzje, które mogą się nie potwierdzić, bez faktycznej podstawy, czyli bez tego raportu – mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Stąd decyzja o wycofaniu pierwotnej decyzji. Na razie Tomasz Janczak zachowa stanowisko. 

  • Zależało nam, żeby bardzo rzetelnie i bardzo wnikliwie zbadać całą sprawę, stąd też, tak jak powiedział pan marszałek, nie chcieliśmy być trochę zakładnikami decyzji poprzedniego zarządu. Zależy nam na tym, aby to była suwerenna decyzja obecnych marszałków i członków zarządu województwa dolnośląskiego. Do zakończenia trwania kontroli, żadnych ruchów nie chcemy robić, bo przede wszystkim to, co dla nas jest najważniejsze, to jest stabilność sceny, to jest stabilność opery jako instytucji, stabilność personelu, pracowników tam zatrudnionych, ale też przede wszystkim dobro widzów, którzy do opery przychodzą – podkreśla Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Raport po kontroli ma być gotowy na dniach, do tego czasu zarząd nie podejmuje żadnych decyzji, ale to nie oznacza, że nie będzie ich w przyszłość. 

  • Jeżeli powstaną podstawy do tego, żeby po raz kolejny podjąć uchwałę o odwołaniu pana dyrektora, to od takiej decyzji się nie cofniemy, ale chcemy mieć solidne podstawy do tego, żeby tę decyzję podjąć zgodnie z naszym przekonaniem, zgodnie z naszą wiedzą – podsumowuje Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Janczak zdaniem poprzedniego zarządu miał „naruszać przepisy prawa”, m. in. poprzez powołaniu Rady Programowo-Artystycznej Opery Wrocławskiej bez przedstawicieli województwa oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na razie pozostaje na stanowisku dyrektora Opery Wrocławskiej, które objął w lipcu 2023 roku.