Działalność Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jest zagrożona

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego działa od 2013 roku. W tym czasie osoby, które wchodziły w jego skład, działały prężnie na rzecz młodych osób oraz wspierały wszelkiego rodzaju działania, które mają uczyć młodych ludzi postaw demokratycznych. Obecnie działalność Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jest zagrożona. Wynika to z nowelizacji Ustawy o samorządach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, która weszła w życie w ubiegłym roku.
  • Ten spór tutaj trwa od roku. Od roku nasz Sejmik nie potrafi uchwalić powołania Młodzieżowego Sejmiku. I tak naprawdę z takiego Młodzieżowego Sejmiku, który od tego 2013 roku był wzorem dla innych województw, zostajemy w tyle – mówi Piotr Maciaszek, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

  • W grudniu zeszłego roku przedstawiliśmy Komisji Kultury i Sejmikowi, czyli przewodniczącemu Sejmiku Andrzejowi Jarochowi projekt statutu Sejmiku. Ten statut nie spodobał się Prawu i Sprawiedliwości i prace nad tym statutem zostały zawieszone na prawie 10 miesięcy – mówi Stanisław Huskowski, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Nowa Nadzieja.

  • Od dłuższego czasu zabiegamy o to, by demokracja zagościła w statucie Sejmiku Młodzieżowego. Najwyraźniej bardzo nie podoba to się partii rządzącej. Przekonujemy, walczymy od roku i przyznam szczerze, jestem lekko skonfundowana tą sytuacją, że młodzież musi się upraszać – czy też dopraszać – powstania ostatecznej wersji statutu – mówi Magdalena Piasecka, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przewodnicząca klubu Nowa Nadzieja.

  • Prawo i Sprawiedliwość blokuje nasz w pełni demokratyczny, wypracowany razem z młodymi ludźmi statut i powoduje, że prace, które powinny zakończyć się zgodnie z prawem już w zeszłym roku kalendarzowym, ciągle jeszcze trwają i Sejmik Młodzieżowy nie został jeszcze ukonstytuowany – mówi Jacek Iwancz, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Nowa Nadzieja.

  • To jest absolutne zniechęcenie młodzieży do jakichkolwiek prodemokratycznych, proobywatelskich postaw i na to się kompletnie nie powinniśmy zgadzać – mówi Maciej Wiśniewski, pozarządowy działacz młodzieżowy, Nowa Nadzieja.

  • Nie możemy teraz w pełni działać. My zajmujemy się aktualnie, że tak kolokwialnie powiem, lataniem tutaj do urzędu i próbą wywalczenia, nawet nie dla nas, tylko generalnie dla młodzieży, możliwości udzielania się. Mamy nadzieję, że już niedługo to się zmieni. Dzisiaj jest komisja, jutro sesja, na której mam nadzieję, zostanie uchwalony projekt, który pozwoli powołać Młodzieżowy Sejmik i wrócić młodzieży do pełnego działania – mówi Piotr Maciaszek.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy