Dzieci zarażają mniej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Chociaż dzieci, rzadziej niż dorośli miewają objawy koronawirusa, nie oznacza to, że można lekceważyć tę sytuację. Najmłodsi mogą nie wykazywać symptomów, ale jednocześnie są w stanie zarażać innych w swoim środowisku. Jako że sporo czasu spędzają w szkole, może to być szczególnie niebezpieczne. Niektórzy epidemiolodzy podkreślają jednak, że dzieci mogły wrócić do szkoły nawet w maju, a ten czas byłby dobrze wykorzystany.

Nie puściliśmy dzieci do szkoły? Okej, ale straciliśmy całe wakacje na to, żeby się przygotować do tego momentu. To tak, jakbyśmy wyłączyli swoje myślenie i uznali, że skoro nie widzimy tego wirusa, to go nie ma, po czym otworzyliśmy oczy, a ta rzeczywistość okazała się bardziej brutalna niż to, co było wcześniej – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu.

Szkoły zostały zamknięte, kiedy w Polsce notowano między 200 a 300 zachorowań. Profesor Jarosław Drobnik podkreśla, że dobrym momentem na powrót dzieci do szkoły był maj, kiedy po wcześniejszym lockdownie, życie zaczynało wracać do nowej normy. W czasie izolacji społeczeństwo wykształciło nowe nawyki związane z dezynfekcją i utrzymywaniem dystansu, których wtedy ściśle się trzymało.

Proszę zwrócić uwagę, to był niezwykle ciekawy moment. Po pierwsze dlatego, że pogoda nie sprzyjająca transmisji wirusa. Cieplej, więcej czasu na powietrzu i krótki okres nauczania i to byłby doskonały moment, żeby po pierwsze przyjrzeć się temu problemowi. Po drugie dopracować, dotrzeć rozwiązania, które mogłyby nam służyć później. Tego nie zrobiliśmy, teraz to próbujemy robić i proszę zwrócić uwagę, że ciągle to jest proces – dodaje prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu.

Uczniowie chodzą do szkół już ponad miesiąc, jednak to ostatnie tygodnie wakacji były szczególnie intensywnym okresem w placówkach oświatowych. Wtedy bowiem zapadały ostatnie decyzje odnośnie do tego, jak będzie wyglądać powrót. Jak przyznaje dolnośląski kurator oświaty, szkoły i przedszkola zaopatrzyły się w odpowiednie środki, a powrót do stacjonarnego nauczania nie sprawił, że pojawiły się groźne ogniska koronawirusa.

Sytuacja jest pod kontrolą. Ciągle około procenta, a w niektórych dniach poniżej procenta szkół, przedszkoli i placówek w całym kraju, także na Dolnym Śląsku pracuje w trybie innym aniżeli stacjonarny, to znaczy zdalnie bądź hybrydowo. Cieszymy się z tego faktu albowiem w ostatnich kilku dniach wzrosła liczba zachorowań na COVID z kilkuset na dwa tysiące lub ponad dwa tysiące. Natomiast nie widać tego w szkołach i ten procent utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Bardzo byśmy sobie życzyli, aby tak było dalej – zaznacza Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

Na razie Dolny Śląsk nie znajduje się w czołówce liczby nowych zachorowań w kraju, jednak sytuacja może się pogarszać. Lekarze podkreślają, że najważniejsze jest stosowanie określonych norm, czyli możliwe dystansowanie się, dezynfekcja i noszenie maseczek. Uczniowie w szkołach oraz dzieci w przedszkolach spędzają sporo czasu, a liczba interakcji jest duża, dlatego może dojść do kumulacji, a w konsekwencji do zarażenia drugiej osoby.

Jeżeli w tym środowisku będą stosowane te ogólne zasady, a szczególnie dziecko wychodzące z tego środowiska, idące na zewnątrz, do domu, szczególnie do dziadków bądź do osób z wielochorobowością, będzie stosowało te podstawowe środki ochrony, a więc maseczki, próba dystansowania i higiena rąk, to to ryzyko przenoszenia wirusa jest zdecydowanie mniejsze. Natomiast jeśli te bariery będą pękały, to ja myślę, że to także będzie miało wpływ na rozwój epidemii – zaznacza prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu.

Zobacz również

Pierwsze pieniądze ze środków europejskich popłynęły do Polski, ale czasu na realizację projektów jest niezwykle mało. Wrocław ma gotowe pomysły, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO. Miasto będzie starać się także o refundację inwestycji, które zostały już skończone.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy